Nauka czytania dla dzieci – jak nauczyć dziecko czytać?

Nauka czytania dla dzieci – jak nauczyć dziecko czytać?

Wielu rodziców naukę czytania traktuje jak etap w rozwoju dzieci, z którym powinna poradzić sobie przede wszystkim szkoła. Nie brakuje jednak i takich, którzy z chęcią nauczą dziecko czytać jeszcze przed pójściem do przedszkola. Domowa nauka czytania może dziecku wiele ułatwić, a zatem nie warto z nią zwlekać.

Nauka czytania – od kiedy?

Nauka czytania w domu to oczywiście znakomity pomysł, zwłaszcza gdy maluch wykazuje w tym kierunku pewną gotowość. Można to dość łatwo ocenić. Dziecko chętniej otworzy się na nową umiejętność, gdy przejawia zainteresowanie książkami i słowem pisanym, dopytuje rodziców o to, co jest napisane w danym miejscu, lubi zabawy z literkami (np. układanie wyrazów na tablicy magnetycznej), potrafi się skoncentrować.

Mówi się, że nauka czytania pójdzie szybciej, gdy dziecko w dość dobrym stopniu opanowało już język mówiony i inne sprawności, np. ma dobrą koordynację wzrokową i słuchową. Pamiętajmy jednak, że chociażby popularna metoda globalnego czytania zakłada zaznajamianie dziecka z poszczególnymi wyrazami już w wieku niemowlęcym.

Naukę czytania wprowadza się też w terapii rozmaitych zaburzeń intelektualnych, ponieważ pomaga ona niwelować poszczególne dysfunkcje. Tak naprawdę więc, każdy moment jest dobry, by podjąć próbę rozpoczęcia przygody z czytaniem.

Niezależnie od tego, kiedy będziemy próbowali wpoić dziecku podstawy czytania, nie możemy czynić tego na siłę. Każde dziecko jest inne, a gotowość do poszczególnych umiejętności objawia się u różnych dzieci w różnym wieku. Zmuszanie dziecka do nauki czytania w momencie, gdy jest zdecydowanie bardziej zainteresowane bieganiem za piłką lub zadaniami manualnymi, może niestety malucha zrazić. Jest jednak na to pewien sposób.

Ponieważ nauka czytania w ogóle nie powinna przebiegać jak typowa czynność uczenia się (dziecko pochylone nad zeszytem i książkami), warto wprowadzić ją do stałego harmonogramu dnia jako nową zabawę.

Nauka czytania – zbuduj odpowiedni grunt

Domowej nauce czytania powinno sprzyjać otoczenie. Co to oznacza? Na przykład tyle, że książki, z których korzysta dziecko, muszą być dostępne dla niego na wyciągnięcie ręki, poukładane na niskiej półce, w dziecięcym pokoju lub na stoliku. Poza tym, jeśli dziecko widzi, że rodzice sami czytają swoje „dorosłe” książki i czerpią z tego przyjemność, będzie chciało ich naśladować.

Dobre przygotowanie pod przyszłą naukę czytania można stworzyć również, czytając dziecku książki w taki sposób, aby widziało tekst i mogło go śledzić. Sprawmy, aby dziecko było tutaj kimś więcej niż biernym odbiorcą słowa czytanego. Pozwalajmy mu zadawać pytania podczas lektury i zabierajmy malca do księgarni czy biblioteki. Niech dziecko samo wybierze sobie książkę, którą chce poznać i znajdzie swojego ulubionego bohatera.

Pamiętaj, że wspólne czytanie daje dzieciom wiele dobrego. Stwórz więc z tej czynności ważny, codzienny rytuał. Zadbaj w tym czasie o wygodę i odpowiednie oświetlenie.

Od czego zacząć naukę czytania?

Jest kilka metod oswajania dziecka ze światem słowa pisanego i nauki czytania. Metodą, którą wielu rodziców wprowadza intuicyjnie jest nauka liter, w której dziecko poznaje wszystkie litery alfabetu. Jest ona uznawana za umiarkowanie skuteczną, z uwagi na szeroki zakres materiału do opanowania. Wymaga konsekwencji w uczeniu i może przebiegać dość wolno.

Wspomniana już metoda czytania globalnego polega na wpajaniu dziecku całych wyrazów bez znajomości poszczególnych liter. Jest dość efektywna, ale wymagająca od rodziców metodycznego i merytorycznego podejścia. Jednymi z podstawowych narzędzi wykorzystywanymi w tej metodzie są karty obrazkowe.

Inna metoda, zwana sylabową, opiera się na nauce czytania poprzez sylaby. Początkowo dziecko poznaje samogłoski, później spółgłoski, następnie tworzy pojedyncze sylaby i wyrazy zbudowane z sylab. Jest to najpopularniejsza i najbardziej ceniona metoda.

Podane metody można oczywiście, a nawet trzeba wykorzystywać wymiennie. Ważne, aby nie doprowadzić do monotonii. Podczas nauki warto sięgać po pomoce naukowe, które ułatwiają wymyślanie zabaw, budzą pozytywne skojarzenia i są skuteczne. Przydadzą się nie tylko karty obrazkowe, ale i gry, elementarze, układanki, kolorowanki, a także wycinanki i akcesoria domowe, których można użyć kreatywnie.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE