Napoje izotoniczne, zwane skrótowo izotonikami, to produkty stworzone z myślą o sportowcach i osobach aktywnych fizycznie. Ich rola polega na nawadnianiu organizmu i uzupełnianiu strat minerałów oraz cukru. Wzbogacone o sód, potas, magnez, fosfor, krzem, witaminy, a także węglowodany, izotoniki przewyższają funkcjonalnością zwykłą wodę mineralną. Po izotonik warto sięgnąć po treningu, w trakcie którego organizm zużywa zapasy glukozy i wypłukuje wraz z potem składniki mineralne oraz – co najistotniejsze – pozbywa się wody. Izotonik, dzięki zawartości sodu, poprawia wchłanianie się wody, reguluje temperaturę ciała i wpływa pozytywnie na ciśnienie osmotyczne. Za sprawą magnezu i wapnia wzmacnia układ mięśniowy i nerwowy.
Dobry izotonik pomaga pozbyć się z organizmu fosforanów, amoniaku czy kwasu moczowego. Uwolnieni od tych substancji szybciej spalamy tkankę tłuszczową i regenerujemy mięśnie. Odpowiednia zawartość łatwo przyswajalnych cukrów odbudowuje zaś ubytki energetyczne.
Co powinien zawierać napój izotoniczny?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: niewiele. Poza wodą, izotonik powinien nam dostarczyć wyłącznie minerały i naturalne węglowodany, które to mają uzupełnić potreningowe niedobory. W bonusie często dostajemy także witaminy, głównie witaminy z grupy B i witaminę C. Co istotne, Unia Europejska dokładnie określa, czym powinien charakteryzować się produkt wprowadzany na rynek pod szyldem napoju izotonicznego. Te cechy to:
- kaloryczność napoju powinna zawierać się w przedziale 80kcal/1000ml do 350 kcal/1000ml,
- przynajmniej 75% energii powinno być dostarczone z cukrów z wysokim indeksem glikemicznym,
- powinny zawierać przynajmniej 460mg/l do 1150mg/l sodu,
- osmolalność napoju powinna się zawierać w przedziale 270 – 330 mOsm/kg.
Dostępne w sklepach napoje izotoniczne powinny spełniać wszystkie te kryteria. Często jednak na etykiecie nie ma informacji o osmolalności napoju, a zawartość sodu i kalorii jest w nim stosunkowo niska. Nie to jednak jest najbardziej niepokojące. Popularne izotoniki zawierają szereg substancji dodatkowych, które czynią z nich napoje niezdrowe i szkodliwe, ale za to atrakcyjne wizualnie oraz smakowo. W ich składach znajdziemy sztuczne słodziki (np. aspartam), barwniki, środki konserwujące, aromaty i stabilizatory. Są to związki o negatywnym działaniu na gospodarkę cukrową organizmu, zaburzające pracę organów i powodujące problemy skórne. Wystarczy tu wymienić chociażby błękit brylantowy, barwnik zaburzający aktywność i koncentrację u dzieci, niezmiennie obecny w niebieskich izotonikach.
Czy jesteśmy skazani na niezdrowe izotoniki?
Na rynku dostępne są izotoniki o prostych, korzystnych składach. Oprócz typowych napojów izotonicznych, możemy pić również inne rodzaje płynów, które choć nie występują pod tą nazwą, pełnią te same funkcje. Mowa tu chociażby o wodzie kokosowej, brzozowej, klonowej czy z opuncji. Izotonik przygotujemy też samodzielnie z 500 ml ciepłej wody, szczypty soli, łyżki miodu i soku z cytryny.