Napięciowy ból głowy – drugi po migrenie

Napięciowy ból głowy – drugi po migrenie

Napięciowy ból głowy to typ bólu samoistnego. Nie jest objawem konkretnego schorzenia. Wynika raczej z przyczyn, które trudno ustalić, mogących mieć charakter zarówno fizjologiczny, jak i psychiczny. Z tego powodu jego leczenie przynosi niewielkie efekty. Jak w takim razie radzić sobie z tym rodzajem bólu?

Czym jest napięciowy ból głowy?

Jest drugim najczęstszym rodzajem bólu głowy zaraz po migrenie. Jednocześnie znacznie się od niej różni. Przede wszystkim jest to ból, który pacjenci określają jako uciskający czy opasający, a także tępy i przeciągły. Zwykle nie współwystępują z nim inne objawy, jednak mogą pojawić się nudności. Natężenie napięciowego bólu głowy jest niewielkie lub średnie. Utrzymuje się on przez dłuższy czas i ulega nasileniu. Jeśli ma charakter epizodyczny, ustępuje po kilku godzinach.

Przewlekły napięciowy ból głowy może nam towarzyszyć całymi tygodniami i miesiącami. Przeważnie objawia się symetrycznie, obejmując całą głowę. Bóle jednostronne o charakterze napięciowym mogą być skutkiem bruksizmu, czyli odruchowego, niekontrolowanego zaciskania zębów.

Z czego może wynikać napięciowy ból głowy i jak go leczyć?

Dużą rolę w rozwoju bólu napięciowego oraz wzmożonego napięcia w okolicy głowy odrywają czynniki psychologiczne, takie jak lęki, stres, nerwice oraz depresja. Ból tego typu może wiązać się z przemęczeniem, brakiem snu, a także z paleniem papierosów, piciem alkoholu czy nadmiernych ilości kawy. Często uskarżają się na niego osoby, które mają problemy z zaśnięciem lub wcześnie wstają. Czasami przyczyna tkwi w zmianach w obszarze stawu skroniowo-żuchwowego.

Ze względu na emocjonalny i psychiczny charakter bólu napięciowego, leczenie farmakologiczne jest mało skuteczne. Doraźnie pomagają leki przeciwbólowe, a w przypadku bólu przewlekłego można zastosować leki antydepresyjne. Przeważnie jednak stosuje się metody niefarmakologiczne – wielu pacjentom pomaga psychoterapia, medytacja lub joga, aktywność fizyczna (ból tego typu nie nasila się podczas wysiłku, a wręcz może ustępować), aromaterapia, relaksacja, zminimalizowanie stresu czy wyleczenie się z bezsenności.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Przewlekłe Zapalenie Gardła: diagnoza i leczenie
Zwyrodnieniowe Zapalenie Stawów: diagnoza i leczenie
Zapalenie Dziąseł: jak je rozpoznać i leczyć?
Ginekolog Na Nfz: jak go znaleźć w swoim regionie?
Rak Skóry: jak leczyć czerniaka?
Program Halt: wsparcie w walce z alkoholizmem