Najważniejsze objawy chorób wątroby

Najważniejsze objawy chorób wątroby

Wątroba jest jednym z najważniejszych gruczołów w ludzkim ciele. Bierze udział w procesach metabolizmu, do jej zadań ponadto należy neutralizowanie niebezpiecznych dla człowieka toksyn, zawartych chociażby w napojach alkoholowych. Pełni także funkcję magazynującą żelazo oraz niektóre witaminy, dzięki czemu jest w stanie sprawnie uzupełnić ewentualne niedobory. Choroby wątroby są niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia. Niestety, gruczoł jest permanentnie narażony na działanie poważnych zagrożeń. Jak w takim razie rozpoznać objawy chorobowe? Co powinno wzbudzić czujność?

Objawy fizyczne

Rozpoznanie objawów chorób wątroby nie jest łatwym zadaniem, ponieważ zdecydowana ich większość nie jest bezpośrednio z nią związana. Pomoże Ci w tym ten kwestionariusz. Może oczywiście pojawiać się uczucie ucisku, co jest związane z napieraniem powiększonej wątroby na inne narządy. Gruczoł nie posiada połączeń nerwowych, dlatego samodzielnie nie jest w stanie wywołać jakiegokolwiek bólu. Najczęściej o tego typu problemach świadczą przede wszystkim plamy o brązowym zabarwieniu, jakie pojawiają się w sąsiedztwie korzeni włosów. Ponadto, mogą występować problematyczne, nieprzyjemne skurcze, zwłaszcza w łydkach, oraz specyficzny posmak w jamie ustnej, który nasila się rankiem, po przebudzeniu. Jest on wyczuwalny dla osób trzecich. Do objawów stricte fizycznych należy również męska ginekomastia, czyli przerost sutków. Spód języka osoby chorej może przyjmować kolor żółty.

Alarmująca powinna być długotrwała senność, zwłaszcza jeśli dawka codziennego snu mieści się w granicach normy. Kłopotliwe i wstydliwe wzdęcia, nudności oraz niechęć do jedzenia, to także charakterystyczne objawy problemów z wątrobą. Alarmujące powinno być poza tym pojawienie się kłucia w prawym boku, w okolicach brzucha oraz zahamowanie oddawania moczu lub jego niewielkie ilości. O chorobach wątroby bardzo często świadczy także żółtaczka.

Objawy psychiczne

Objawy chorej wątroby mają nie tylko charakter fizyczny. Mogą również być widoczne w sferze psychiki człowieka. Osoby przygnębione, wykazujące stany depresyjne, niekiedy są ofiarami podobnych schorzeń. Lekarze diagnozujący ostrą niewydolność wątroby w dużej mierze bazują na występowaniu zaburzeń mających naturę psychiczną. Warto podkreślić fakt, że chorzy, u których zdiagnozowano wirusowe zapalenie wątroby typu C, zdecydowanie częściej niż osoby zdrowe posiadają problemy emocjonalne. Do grupy tych objawów można zaliczyć dodatkowo nadmierne drżenie dłoni czy wesołość, jaka nie zawsze jest uzasadniona.

Co robić, jeśli rozpoznało się objawy chorobowe?

Osoby, które rozpoznały którykolwiek z objawów u siebie, powinny natychmiast udać się do lekarza pierwszego kontaktu i naświetlić mu sytuację. W zależności od tego, jakie schorzenie będzie podejrzewane, ustali on odpowiednie badania diagnostyczne. Jeśli zajdzie taka konieczność, lekarz zleci wizytę u specjalisty.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Przeziębienie Czy Grypa: jak je odróżnić?
Ból W Jamie Ustnej: przyczyny i leczenie
Przewlekła Grzybica Stóp: diagnoza i leczenie
Solidny Ciśnieniomierz: jaki wybrać?
Kłopot Z Nietrzymaniem Moczu: diagnoza i leczenie
Problemy żołądkowe: diagnoza i profilaktyka