Najpopularniejsze filmy Agnieszki Holland

Najpopularniejsze filmy Agnieszki Holland

To znakomita okazja, by nadrobić filmowe zaległości i sięgnąć po inne dzieła reżyserki. Agnieszka Holland to jedna z najwybitniejszych postaci świata filmowego. Polka reżyseruje niebanalnie, w każdym swoim filmie studiując skomplikowane ludzkie historie. Jej dzieła wpisują się w nurt kina moralnego niepokoju. Jest artystką uznaną w kraju i za granicą, gdzie od lat tworzy, również we współpracy z innymi cenionymi reżyserami. Holland to postać, której warto przyjrzeć się z bliska, a twórczość dokładnie przestudiować. Oto jej najpopularniejsze i najbardziej uznane filmy.

Tajemniczy Ogród (1992)

Mary Lennox straciła oboje rodziców. Po ich śmierci, przeprowadza się do domu swojego wuja. Tam odkrywa przynależny posiadłości wielki, ale zaniedbany ogród. Wraz z przyjacielem Dickonem i swoim chorowitym kuzynem Colinem, tworzy w tym miejscu bezpieczny, a zarazem magiczny zakątek. Każdy zna tę historię – to oczywiście „Tajemniczy ogród” autorstwa Frances Burnett. Agnieszka Holland postanowiła przenieść ją na ekran, sięgając po sentymenty i wspomnienia związane z własnymi wizjami tej opowieści, które snuła jako dziecko.

Olivier, Olivier (1992)

Kilkuletni Olivier znika z domu. Po czasie matka rozpoznaje go w postaci kilkunastoletniego bezdomnego. Film uznany, wzruszający, dobitny i smutny. Jego przekaz trudno streści i oddać w kilku zdaniach. Najlepiej sięgnąć do obszerniejszych studiów literackich: http://livro.pl/ksiazki/sztuka/film-radio-telewizja.html.

Gorzkie żniwa (1985)

Obraz nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Film wyprodukowany w RFN opowiada historię młodziutkiej Żydówki, której udaje się uciec z pociągu transportującego ludzi do obozu koncentracyjnego. Rosa ukrywa się w lesie, po czym znaleziona przez lokalnego rolnika, staje się jego kochanką.

Europa, Europa (1990)

To film, który formą bardzo odbiega od zachodniego stylu opowiadania o wojnie. A jednak doceniono go na całym świecie, także w Ameryce, gdzie otrzymał Złoty Glob za najlepszy film zagraniczny oraz nominację do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany. Jego bohaterem jest Salomon, żydowski chłopiec, który zostaje uznany za Aryjczyka i wcielony do Hitler-Jugend.

W ciemności (2011)

Najliczniej nagradzany i nominowany film Holland. Jego akcja toczy się podczas II wojny światowej i skupia wokół postaci Leopolda Sochy. Socha, Polak ze Lwowa, odpłatnie pomaga uciekinierom z getta, zapewniając im schronienie w kanałach.

Agnieszka Holland, obok autorskich dzieł filmowych, realizuje też scenariusze telewizyjne. Jest współtwórcą tak znanych seriali, jak chociażby „House of Cards” czy „The Killing”. 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE