Cierpisz na ból pooperacyjny od dłuższego czasu? Poznaj fizykoterapie, która pomogą wykryć i leczyć tkanki oraz zrosty w mięśniach, które powodują ból.
Mobilizacja tkanki miękkiej
Celem mobilizacji tkanek miękkich jest rozbijanie nieelastycznych lub włóknistych tkanek mięśniowych, zwanych zrostami mięśniowo-powięziowymi. Taka terapia jest wskazana przy leczeniu mięśni otaczających kręgosłup. Polega na rytmicznym rozciąganiu i stosowaniu głębokiego nacisku. Fizjoterapeuta zlokalizuje obszar największego ograniczenia tkanek, oceniając dokładnie warstwę po warstwie.
Technika Grastona
Technika Grastona to terapia manualna tkanek miękkich wspomagana odpowiednimi instrumentami. Fizjoterapeuta wykrywa bolesne obszary i rozbija tkankę bliznowatą. Zmniejsza ból i zwiększa zasięg ruchów. Badacze twierdzą, że technika Grastona łagodzi również problemy neurologiczne. Ponadto skraca czas powrotu do zdrowia, przyspiesza rehabilitację, zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwzapalne i łagodzi przebieg chorób przewlekłych.
Napięcie-przeciwnapięcie
Ta technika koncentruje się na korygowaniu nieprawidłowych odruchów nerwowo-mięśniowych, powodujących problemy strukturalne i wady postawy. Łagodzi dolegliwości bólowe. Fizjoterapeuta układa pacjenta w komfortowej pozycji, a później go pyta, w którym momencie zaczyna on odczuwać dyskomfort. Pacjent znajduje się w komfortowej pozycji przez 90 sekund. W tym czasie bezobjawowe napięcie jest wywoływane przez łagodne rozciąganie. Następnie fizjoterapeuta zmienia pozycję pacjenta. Mięśnie znów zaczynają być napięte w normalny sposób. Ta technika jest na tyle łagodna, że sprawdza się w przypadku wielu problemów z kręgosłupem. Odporność na napięcia jest dobrze tolerowana, szczególnie w ostrej fazie.
Wspólna mobilizacja
Polega na rozluźnieniu sztywnego stawu i zwiększeniu jego zakresu ruchu poprzez odpowiednie tempo i zwiększenie amplitudy ruchu do granicy odczuwanej przez pacjenta. Technika powinna być bezbolesna, chyba że fizjoterapeuta zbliży się do granicy zbyt agresywnie.
Techniki energii mięśni
Mają na celu mobilizowanie ograniczonych stawów i wydłużenie skróconych mięśni. Wykorzystują dobrowolny skurcz mięśni pacjenta, poddany kontrolowanej sile zastosowanej przez fizjoterapeutę z dokładnej pozycji w określonym kierunku. Po 3-5 sekundowym skurczu specjalista przenosi staw do nowej bariery, w której pacjent ponownie kurczy mięśnie. Czynność można powtórzyć dwa razy lub więcej. Technika ta ma charakter aktywny. Fizjoterapeuta nie wykonuje tutaj całej pracy, swój udział ma również pacjent. Techniki energii mięśni są dobrze tolerowane przez pacjentów i nie obciążają stawu.
Wysokie tempo i mała odległość
Celem tej techniki jest przywrócenie ruchu ślizgowego stawu. Jest ona bardziej agresywna niż wspólna mobilizacja i techniki energii mięśni. Jeśli będzie prawidłowo wykonywana, pozwoli uzyskać większą mobilność i mniejszą sztywność stawu.
A R T Y K U Ł Z E W N Ę T R Z N Y