Rezonans magnetyczny serca – diagnostyka, która może uratować życie

Rezonans magnetyczny serca – diagnostyka, która może uratować życie

Rezonans magnetyczny serca to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które pozwala na precyzyjną ocenę struktury, funkcji i krążenia serca. Wykonanie rezonansu magnetycznego serca jest wskazane u pacjentów z podejrzeniem chorób układu krążenia, takich jak choroba niedokrwienna serca, choroba zastawek serca, kardiomiopatie czy wad serca. Badanie jest bezbolesne i nie wymaga wprowadzenia ciała obcego do organizmu, co minimalizuje ryzyko powikłań.

Rezonans magnetyczny serca – jak się do niego przygotować?

Przed wykonaniem badania pacjent powinien zgłosić wszelkie choroby, zażywane leki oraz alergie na środki kontrastujące. W przypadku badania z użyciem środka kontrastującego, należy wykonać badanie krwi i ocenić poziom kreatyniny w surowicy, aby wykluczyć zaburzenia funkcji nerek. Przed badaniem należy zdjąć z ciała wszelkie metalowe przedmioty, takie jak biżuteria, zegarki, okulary czy klucze.

Rezonans magnetyczny serca – jak przebiega badanie?

Rezonans magnetyczny serca polega na umieszczeniu pacjenta wewnątrz aparatu, który wytwarza silne pole magnetyczne oraz fale radiowe. Podczas badania pacjent leży na łóżku, a jego ruchy są kontrolowane przez personel medyczny za pomocą kamer. Badanie trwa około 30-45 minut i jest bezbolesne.

Rezonans magnetyczny serca – co oznacza wynik badania?

Wynik badania rezonansem magnetycznym serca pozwala na ocenę anatomiczną i funkcjonalną serca, a także na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Na podstawie wyniku badania lekarz kardiolog lub kardiochirurg będzie mógł zalecić odpowiednie leczenie, a w przypadku wykrycia chorób zastawek serca lub wad serca, będzie mógł zaplanować interwencję chirurgiczną.

Rezonans magnetyczny serca – czy można go wykonać na NFZ?

Tak, badanie rezonansem magnetycznym serca jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak wymaga skierowania od lekarza specjalisty oraz spełnienia kryteriów medycznych.

Na czym polega rezonans

Podsumowanie

Rezonans magnetyczny serca jest niezwykle przydatnym badaniem diagnostycznym, które pozwala na dokładną ocenę stanu serca i naczyń krwionośnych. Dzięki temu badaniu można wykryć wiele chorób serca, które wcześniej mogłyby zostać niezauważone. Bezpieczny i bezbolesny rezonans magnetyczny serca jest wykonywany w wielu pracowniach medycznych, zarówno prywatnie, jak i na NFZ.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Soczewki Miesięczne: higiena przede wszystkim
Atopowe Zapalenie Skóry: sposoby leczenia
Grzybica Stóp: diagnoza i leczenie
Wzdęcia: skąd się biorą i jak z nimi walczyć?
Użytkownicy mówią o Cariovico. Jaką cieszy się opinią?
Kinetoza: jak walczyć z dokuczliwymi dolegliwościami?