Na co warto zwrócić uwagę wybierając pasek do zegarka?

Na co warto zwrócić uwagę wybierając pasek do zegarka?

Zegarek pasuje do każdego stroju, jednak należy pamiętać o podziale na modele sportowe i eleganckie. Aby dopasować go do konkretnej stylizacji, nie musimy posiadać kilku modeli – wystarczy zmienić pasek.

Funkcje pasków do zegarka

Pasek to jeden z najważniejszych elementów czasomierza, który pełni dwie podstawowe funkcje:

 • praktyczną – utrzymuje korpus we właściwym miejscu oraz zapewnia odpowiednią regulację w zależności od obwodu nadgarstka,
 • estetyczną – dzięki personalizacji paska możemy nadać zegarkowi elegancki lub sportowy charakter.

Większość z nas nosi zegarek co najmniej kilka godzin dziennie, dlatego warto, aby był on przede wszystkim wygodny i wytrzymały.

Jaki pasek do zegarka wybrać?

Decydując się na zakup nowych pasków do zegarka, zwracamy uwagę na kolor, wzór i materiał. Często zależy nam też na tym, aby były one podobne do poprzednich modeli. Jednak przed ostatecznym wyborem nie możemy zapomnieć o kilku ważnych kwestiach, do których zaliczamy:

 • szerokość – dostępne na rynku paski do zegarka od Marko różnią się między sobą szerokością, dlatego warto wiedzieć jakie wymiary okażą się dla nas optymalne. Aby wybrany przez nas pasek był wytrzymały i wygodny musi on mieć taką szerokość, jak rozstaw mocowań. W przypadku modeli, które charakteryzują się nietypową odległością pomiędzy mocowaniami.

  Możemy założyć pasek o 1 milimetr szerszy, jednak w tym przypadku najlepszy będzie produkt wykonany ze skóry, ponieważ ta łatwo się ugina. Niezwykle istotne jest to, aby nie dobierać zbyt wąskiego paska – może to doprowadzić do wygięcia teleskopów, a w efekcie do zgubienia zegarka,

 • kolor – aktualnie na rynku znajdziemy paski do zegarków w wielu wzorach i kolorach, co niestety w wielu sytuacjach nie pomaga, lecz utrudnia podjęcie decyzji o wyborze. Najbardziej uniwersalne modele to te w kolorze czarnym lub brązowym, które spotykamy w klasycznych zegarkach.

  Trochę inaczej jest w przypadku sportowych czasomierzy, tutaj dominują paski w odważniejszych, a często także w neonowych barwach. Pamiętajmy jednak, aby paski były dobierane pod kolor tarczy i dodatków,

 • przeznaczenie – ich rodzaj jest uzależniony przede wszystkim od charakteru tego gadżetu; inny zagości na nadgarstku w przypadku zegarków codziennych, inny, gdy zależy nam na eleganckim dopełnieniu stylizacji, a jeszcze inny, gdy jesteśmy fanami modeli sportowych.
Pasek do zegarka

Rodzaje pasków do zegarków

Często bywa tak, że potrzebujemy odmiany i chcemy dobrać nowy pasek do tarczy naszego czasomierza. W tej sytuacji warto kierować się kolorystyką i wybrać taki element, który będzie pasował i stanowił komplet idealny. Jakie paski do zegarka można kupić?

 • pasek skórzany – model skórzany to ponadczasowe rozwiązanie, które bez problemu dopełni elegancką oraz casualową stylizację. Co więcej, skóra to materiał, który oddycha, więc idealnie dopasuje się do kształtu ręki,
 • pasek materiałowy – to wygodna oraz praktyczna alternatywa dla modeli skórzanych. Najczęściej są to produkty wykonane z nylonu lub włókna naturalnego,
 • pasek gumowy lub kauczukowy – sprawdza się w sportowych czasomierzach. Są to modele estetyczne, lekkie i przede wszystkim wodoodporne.

A może coś błyszczącego?

Charakteryzując poszczególne modele pasków, warto również wspomnieć o metalowej bransolecie, która jest równie popularna jak paski skórzane. Jednak jej zaletą jest po pierwsze to, że jest ona trwalsza, a po drugie nie wymaga aż tak częstej wymiany. Wbrew powszechnej opinii czasomierze na bransolecie można łączyć z wieloma stylizacjami, nie tylko tymi eleganckimi.

Aktualnie na rynku dostępnych jest mnóstwo wzorów i kolorów pasków do zegarków – wystarczy, że poświęcimy trochę więcej czasu na poszukiwania i możemy być pewni, że znajdziemy taki model, o jakim marzyliśmy. Okazuje się jednak, że nadal najpopularniejsze są produkty w ciemnych i stonowanych kolorach, ponieważ są uniwersalne i pasują niemal do wszystkiego.

ARTYKUŁ  ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE