Motylek: debiut powieściowy Katarzyny Puzyńskiej

Motylek: debiut powieściowy Katarzyny Puzyńskiej

Motylek to debiutancka powieść Puzyńskiej, porównywana niejednokrotnie do książek Agaty Christie. Wspólnym mianownikiem jest tu budowanie akcji w obrębie małej i zamkniętej społeczności, w której każdy ma coś na sumieniu. Oś fabularna zmierza nie tylko w kierunku wyjaśnienia głównej zagadki, stanowiącej osnowę utworu, ale również ku odkryciu tajemnic poszczególnych bohaterów. Dzięki temu powieść pełna jest nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Kryminały na miarę naszych czasów

Ostatnimi czasy na półkach księgarskich pojawia się wiele kryminałów z szeroko rozbudowanym tłem obyczajowym. Prym na rynku wiedzie skandynawska pisarka Camilla Läckberg, której powieści sprzedają się w milionach egzemplarzy. W jej książkach wątek kryminalny nie wyczerpuje całej intrygi, dzięki czemu każdy może znaleźć w nich coś dla siebie. Obok wydarzeń koncentrujących się dookoła popełnionych przez mordercę zbrodni rozwijają się swoim tokiem poboczne wątki o charakterze społeczno-obyczajowym. Również w naszym kraju część autorów kryminałów podchwyciła tę poetykę. Wśród nich największy rozgłos zdobyła Katarzyna Puzyńska. 

Dlaczego warto sięgnąć po Puzyńską?

Puzyńska potrafi nadać indywidualne rysy nawet postaciom epizodycznym, co również jest nie lada atutem tej książki. Epicki rozmach charakteryzujący Motylka będzie cechował również kolejne tomy serii. Akcja rozgrywa się na wielu płaszczyznach, narrator przemieszcza się między różnymi planami czasowymi, co daje ciekawy efekt i przykuwa uwagę odbiorcy.

Na uwagę zasługuje też prosty, bezpretensjonalny język, którym prowadzona jest narracja. Ta książka po prostu sama się czyta, trudno się od niej oderwać. Oszczędny i klarowny styl Puzyńskiej jest doskonale dostosowany do przebiegu akcji i przedstawionego w utworze świata.

Motylek Puzyńskiej to książka, którą warto mieć na półce. Jeśli przepadasz za niebanalnymi kryminałami, ta powieść na pewno Ci się spodoba. Po niższej cenie można ją kupić w księgarni niePrzeczytane, w której znajdziecie też pozostałe części cyklu.
 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE