Mokry kaszel u dziecka – przyczyny, rozpoznanie, leczenie

Mokry kaszel u dziecka – przyczyny, rozpoznanie, leczenie

Mokry kaszel u dziecka pojawia się zwłaszcza w okresie obniżonej odporności, np. jesienią. Wówczas dzieci narażone są na kontakt z licznymi wirusami i bakteriami wywołującymi infekcję. Kaszel mokry jest jednym z nieodłącznych towarzyszy przeziębienia. Po czym rozpoznać kaszel mokry? Co go wywołuje? Jak leczyć?

Mokry kaszel u dziecka – co go wywołuje? Przyczyny

Cechą charakterystyczną mokrego kaszlu jest gęsta i lepka wydzielina. Zalega ona w drogach oddechowych i utrudnia przepływ powietrza. Wywołuje odruchy wykrztuśne, którego prowadzą do wyrzutu drobnoustrojów chorobotwórczych na zewnątrz. Kaszel jest więc mechanizmem obronnym organizmu.

Ze względu na konieczność odkrztuszania, kaszel mokry jest męczący i sprawia dziecku duży dyskomfort. Pojawia się przede wszystkim w przebiegu różnych infekcji dróg oddechowych i najczęściej znika wraz z ich ustąpieniem.

Zazwyczaj trwa do 2. tygodni. Bywa jednak tak, że mokry kaszel u dziecka utrzymuje się ponad 2 miesiące – wówczas określa się go jako przewlekły. Jego przyczyną są przewlekłe infekcje dróg oddechowych.

Mokry kaszel u dziecka – jak odróżnić od suchego? Objawy

Kaszel może być mokry lub suchy. W przebiegu infekcji pojawiają się oba, jeden po drugim. Najpierw występuje kaszel suchy – bez wydzieliny. Towarzyszyć mu może chrypka. Ten rodzaj może powodować ból brzucha podczas odruchów kaszlowych.
Po kilku dniach kaszel suchy przechodzi w kaszel mokry. Pojawia się wówczas gęsta wydzielina – flegma. Ma ona barwę: żółtą, białą lub zieloną.

Odruchom kaszlowym może towarzyszyć świszczenie. Napady kaszlu są męczące i często powodują wyrzut flegmy do gardła.
Mokry kaszel u dziecka często związany jest z infekcją – dlatego towarzyszy mu m.in. gorączka czy katar.

Sposoby na kaszel – jak leczyć?

Poza stosowaniem leków wykrztuśnych, ważne jest dbanie o ogólną higienę zdrowia. W czasie infekcji i męczącego, mokrego kaszlu jedną z podstawowych jej zasad jest odpowiednia ilość nawodnienia.
Warto podawać dziecku często wodę do picia, najlepiej ciepłą z dodatkiem miodu – dodatkowo złagodzi stany zapalne. Pod wpływem odpowiedniego nawodnienia rozrzedza się nieco wydzielina, co sprzyja lepszemu odkrztuszaniu.
Ulgę w męczącym kaszlu przynoszą również inhalacje z użyciem:

  • olejku eukaliptusowego,
  • soli fizjologicznej.

Pomagają udrożnić drogi oddechowe i złagodzić objawy zarówno kaszlu, jak i towarzyszącego mu kataru. Warto zadbać również o nawilżenie powietrza w pokoju dziecka – dzięki temu będzie lepiej oddychać.

Mokry kaszel u dziecka – czy trzeba iść do lekarza?

Łagodną infekcję można wyleczyć w domu. Do tego celu wystarczą leki dostępne bez recepty. W przypadku kaszlu mokrego stosuje się preparaty wykrztuśne, np. Deflegmin dla dzieci. Ułatwia odkrztuszanie i pomaga szybciej zwalczyć kaszel u dziecka. Lek ma działanie wykrztuśne – rozrzedza wydzielinę, przez co jest jej więcej, a to z kolei nasila odruch odkrztuszania.

Z tego powodu syropu nie powinno się podawać przed snem. Zwiększenie częstotliwości odruchów kaszlowych pomaga w sprawniejszym wykrztuszaniu wydzieliny i przyspiesza leczenie kaszlu.
Syrop na kaszel dla dziecka, w tym również Deflegmin, powinien przynieść poprawę po ok. 4-5 dniach. Jeśli w tym czasie efekty nie są zauważalne lub wręcz przeciwnie – stan dziecka się pogarsza, wówczas trzeba natychmiast udać się na konsultację ze specjalistą.

Lekarz powinien zbadać malucha również wtedy, gdy pojawia się krwioplucie, kaszel utrzymuje się ponad 3 tygodnie, występują duszności i trudności z przełykaniem.

Deflegmin dla dzieci – w jaki sposób łagodzi kaszel?

Deflegmin dla dzieci ma postać syropu, dzięki czemu jest łatwy w stosowaniu. Na przyjemność aplikacji wpływa owocowy smak preparatu.

Deflegmin ułatwia odkrztuszanie oraz łagodzi kaszel. Wszystko za sprawą zawartej w nim substancji czynnej – chlorowodorku ambroksolu. Wpływa on na rozrzedzenie wydzieliny, co wymusza częstsze odkrztuszanie. Syrop Deflegmin nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego.

Lek jest dostępny bez recepty. Krople i syrop można stosować u dzieci powyżej 1. roku życia. Dzieci, które ukończyły 6. rok życia mogą przyjmować lek w postaci tabletek. Dla młodzieży powyżej 12. roku życia dostępne są kapsułki o przedłużonym działaniu. Początkowo lek należy przyjmować 3 razy w ciągu doby, a po 2-3 dniach – 2 razy.
Preparat należy podawać po posiłku i unikać jego spożycia przed snem (może utrudniać zasypianie). Syrop Deflegmin ułatwia odkrztuszanie, łagodzi kaszel i przyczynia się do skrócenia czasu występowania dokuczliwych objawów.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE