Mleko na diecie odchudzającej – pić czy nie?

Mleko na diecie odchudzającej – pić czy nie?

W wielu jadłospisach diet redukcyjnych mleko i produkty mleczne stanowią stałe elementy posiłków. Zdania są jednak podzielone – niektórzy uważają, że mleko szkodzi i niekorzystnie wpływa na organizm. Inni zachęcają do spożywania mleka, w szczególności na diecie.

Mleko – szkodzi czy pomaga diecie odchudzającej?

W mleku znajdziemy wiele łatwo przyswajalnych witamin i związków mineralnych, wśród nich wapń, który wspiera proces odchudzania i efektywny metabolizm. Mleko oraz produkty mleczne stanowią poza tym świetne źródła protein, które ochraniają mięśnie, a także wspomagają kontrolę łaknienia. Trawienie białka wymaga ponadto od organizmu zużycia większych zasobów energetycznych, niż w przypadku trawienia węglowodanów i tłuszczów.

Mleko na diecie – obecność produktów mlecznych przyśpiesza przemianę materii aż o 25%. Wydaje się więc, że picie mleka czy jedzenie twarogu w trakcie odchudzania mają uzasadnienie. Przeciwnicy nabiału w diecie redukcyjnej uważają wszak, że mleko czy sery podnoszą poziom „złego” cholesterolu we krwi i sprzyjają rozwojowi otyłości.

Jakie mleko i produkty mleczne wybierać na diecie?

Jeśli chcemy schudnąć i utrzymać dobrą formę oraz zdrowie, warto wybierać przede wszystkim chudsze mleko i jego pochodne – chudy twaróg czy niskotłuszczowe jogurty naturalne (lepiej unikać owocowych – zwykle zawierają znaczne ilości cukru!). To właśnie wapń z chudego nabiału jest najlepiej przyswajalny. Poza tym dodatkowy procent tłuszczu na diecie odchudzającej może nieco utrudnić redukcję wagi.

Poza mlekiem i klasycznymi produktami mlecznymi, warto spożywać również nabiał fermentowany, który jest źródłem kwasu mlekowego, wspomagającego odchudzanie, stan skóry, pracę jelit oraz odporność. Pijąc regularnie kefir wspomożemy również wygląd swoich włosów. Na diecie odchudzającej możemy ponadto jeść serek wiejski czy serek homogenizowany, naturalny. Odradzamy jednak stosowanie diety wysokobiałkowej, która może zaburzać funkcje nerek.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE