Mleko klaczy – wszystko, co warto wiedzieć

Mleko klaczy – wszystko, co warto wiedzieć

Jednak zapomniano o nim z końcem lat 50. XX wieku. Dlaczego mleko klaczy jest wartościowym składnikiem suplementów i kosmetyków?

Mleko klaczy – napój ceniony przez ludność różnych krajów

Mleko klaczy na terenie Centralnej Azji przez wieki było spożywane tak samo jak u nas mleko krowie. Różnica jest taka, że mleko klaczy jest zdecydowanie lepiej tolerowane przez alergików i wpływa na poprawę kondycji zdrowotnej. Jego właściwości zwiększające odporność, wzmacniające ogólną kondycję i spowalniające procesy starzenia są od dawna dobrze znane koczowniczym ludom mongolskim, tatarskim, kirgiskim i baszkirskim. W niektórych krajach, również w Rosji i na Ukrainie, mleko klaczy stosuje się do produkcji kumysu, czyli po prostu mlecznego napoju alkoholowego.

Składniki aktywne zawarte w mleku wzbudzają duże zainteresowanie wśród naukowców. Firmy farmaceutyczne oraz kosmetyczne oferują coraz więcej produktów zawierających mleko klaczy i podkreślają jego walory. Obecnie mleko klaczy cieszy się rosnącą popularnością w takich krajach jak Niemcy, Francja, Włochy i Austria. Informacje o jego właściwościach dotarły również do USA. Polska to kolejny kraj, w którym powoli dostrzegane są wartości odżywcze mleka. Produkt ten uzupełnia dietę zarówno osób dorosłych, jak i dzieci – także tych dotkniętych alergią. Balsamy, kremy, szampony i mydła z zawartością omawianego składnika działają kojąco na podrażnioną skórę i stymulują procesy regeneracji.

Porównanie mleka klaczy z krowim i kobiecym

Kompozycja składników mleka klaczy jest najbardziej zbliżona do składu mleka kobiecego. W porównaniu z mlekiem krowim mleko klaczy zawiera mniej białek kazeinowych (w tym drugim jest jej czterokrotnie mniej niż w pierwszym), a więcej serwatkowych. Dlatego mleko klaczy jest traktowane jako mleko typu albuminowego, a nie kazeinowego, tak jak krowie. Na dodatek kazeina pochodząca z mleka klaczy jest łatwiej trawiona. Znajduje się w nim trzykrotnie mniej tłuszczu niż w mleku krowim. Ilość laktozy jest porównywalna do mleka kobiecego i zdecydowanie większa niż w krowim. Chociaż składników mineralnych jest mniej niż w mleku krowim, to jednak dwa razy więcej niż w mleku kobiecym. Produkt pozyskiwany od klaczy jest mniej kaloryczny.

Zawartość substancji – jakie właściwości ma mleko klaczy?

Prozdrowotne właściwości mleka kobylego wynikają przede wszystkim z obecności w nim immunoglobulin, laktoferyny i lizozymu. Laktoferyna wyróżnia się zdolnością do łączenia żelaza i sprzyja jego wchłanianiu. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Lizozym również ma właściwości bakteriobójcze. Skutecznie zwalcza bakterie Gram-dodatnie i część Gram-ujemnych poprzez naruszenie ich ścian komórkowych. Immunoglobuliny są białkami aktywującymi siły obronne organizmu, gdy pojawia się zagrożenie ze strony rozmaitych drobnoustrojów. Jest ich więcej niż w mleku krowim i kobiecym.

Kolejna zaleta mleka klaczy wiąże się z dużą zawartością laktozy. Przeciwdziała ona procesom gnilnym w jelitach i pozytywnie wpływa na skład mikroflory, a na dodatek stanowi wartość energetyczną. Należy również zwrócić uwagę na doskonały stosunek ilości kwasów omega-3 i omega-6. W diecie zazwyczaj występuje zbyt mała ilość pierwszego i za duża drugiego. Nadmierny poziom omega-6 sprzyja alergiom, problemom z układem krążenia i innym schorzeniom. Mleko klaczy pomaga zwiększyć poziom kwasów omega-3, które są niezbędne w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik lub łuszczyca. Jest również istotnym źródłem witamin: A, C, D, E i K.

Wpływ mleka klaczy na zdrowie – kiedy je stosować?

Składniki bioaktywne zawarte w mleku klaczy sprawiają, że jest ono polecane w stanach wyczerpania organizmu i rekonwalescencji. Suplementy dostępne na stronie https://genactiv.eu zostały stworzone jako bezpieczne i skuteczne wsparcie dla osób dorosłych i dzieci. Działają wspomagająco w chorobach układu krążenia, takich jak miażdżyca. Ułatwiają walkę z chorobami płuc i oskrzeli. Ograniczają dolegliwości związane z alergiami. Powodują zwiększenie przyswajania wapnia, dlatego powinny po nie sięgać osoby ze zdiagnozowaną osteoporozą lub nią zagrożone. Mleko klaczy jest cenione jako wsparcie w leczeniu wrzodów, łagodzi migrenowe bóle głowy, zwiększa poziom żelaza w przypadku anemii. Kosmetyki zawierające mleko klaczy łagodzą stany zapalne skóry. Z suplementów warto korzystać zarówno w stanach wyczerpania fizycznego, jak i umysłowego.

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE