Mleczko, balsam, a może masło – które z nich wybrać i jak działają?

Mleczko, balsam, a może masło – które z nich wybrać i jak działają?

Wśród kosmetyków służących pielęgnacji skóry całego ciała najpopularniejsze to balsam, gęste masło, a także mleczko. Różnią się one nie tylko konsystencją. Czy któryś z tych produktów jest szczególnie korzystny dla skóry suchej? A może niektórzy z nas powinni wybierać wyłącznie mleczka? Dowiedzmy się!

Drogeryjne półki uginają się pod naporem pojemników z kosmetykami do ciała. Zwykle w dziale z różnymi smarowidłami znajdziemy skomasowane w jednym miejscu zarówno balsamy, kremy do ciała, olejki, musy, mleczka oraz masła.

Często dokonując wyboru spośród nich, kierujemy się kryterium ceny, ładnego opakowania czy atrakcyjnego zapachu. Bywa, że konsystencja i właściwości danego mazidła odgrywają dla nas drugorzędne role.

Jak nietrudno się domyślić, spychając te cechy na dalszy plan, ignorujemy jednocześnie to, co najważniejsze, czyli potrzeby i komfort naszej skóry. Jak zatem wybrać główny kosmetyk do pielęgnacji ciała?

Mazidła do ciała – co je dzieli, co je łączy

Najbardziej powszechnie stosowanym produktem do skóry całego ciała jest balsam. Ma on konsystencję pośrednią między lekkim mleczkiem, a gęstym, kremowym masłem. Można powiedzieć, że jest to kosmetyk uniwersalny i wyjątkowo komfortowy w użytkowaniu.

Balsamy zwykle dość szybko wchłaniają się, nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy, nie brudzą ubrań czy bielizny. Są doskonałe do skóry normalnej i tłustej. Możemy stosować je zarówno na dzień, jak i na noc. W zależności od składu, balsamy mogą nawilżać i regenerować, zapewniać działanie kojące, wyrównywać koloryt skóry, działać antyoksydacyjnie i antycellulitowo.

Najchętniej wybieraną kategorię kosmetyków, oprócz balsamów, stanowią masła do ciała. Każde masło ma bogatą formułę i mocny skład, przez co jest kosmetykiem ciężkim, bardzo gęstym, docierającym w głębsze warstwy skóry i zapewniającym dodatkowe efekty. Masło do ciała nawilża, bardzo dobrze odżywia skórę, stymuluje jej regenerację i zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

To numer jeden wśród użytkowników o skórze suchej i bardzo suchej, odwodnionej i podrażnionej. Masła do ciała mogą sprawiać pewien dyskomfort ze względu na wyczuwalną, tłustą warstwę, którą pozostawiają na skórze na długo po aplikacji. Są też najmniej wydajne ze wszystkich kosmetyków do pielęgnacji ciała.

Ze względu na sporą zawartość składników odżywczych, w tym olejów i maseł roślinnych, najczęściej są też droższe od innych smarowideł. Mają o wiele bardziej intensywny i trwalszy zapach, który jest wyczuwalny jeszcze kilkanaście godzin po rozsmarowaniu masła.

Zdecydowanie najlżejsze, ale i najuboższe pod kątem składu są mleczka do ciała. Nie oznacza to jednak, że to produkty całkiem pozbawione komponentów odżywczych czy wyciągów roślinnych.
Mleczka mogą zawierać witaminy, kolagen, elastynę, proteiny, łagodzące składniki roślinne i substancje nawilżające.
Składników tłuszczowych jest w nich maksimum 30%, co sprawia, że kosmetyk bardzo szybko się wchłania i daje natychmiastową ulgę skórze potrzebującej nawilżenia.

Mleczka to znakomite produkty na lato i wakacje, ponieważ można stosować jej nawet kilka razy dziennie. Bez obaw o to, że obciążą skórę, zatkają pory czy sprawią, że skóra stanie się lepka i tłusta. Za stosowaniem mleczek przemawia również ich wydajność i wygoda użytkowania. Już niewielka porcja kosmetyku daje odczuwalne natychmiast efekty.

Balsam, mleczko czy masło – co wybrać?

Jak widać, każdy z tych trzech topowych kosmetyków ma swoje zalety. Przy skórze normalnej możemy stosować je w zależności od potrzeb, nastroju czy pory roku. Na zimę, gdy skórze grozi przesuszenie i podrażnienie, warto zaopatrzyć się w bogatsze i gęstsze, multizadaniowe masła. Jeśli po ich nałożeniu odczuwamy dyskomfort, produkt ten najlepiej nakładać na noc, a w ciągu dnia sięgać po lżejszy balsam.

Masła sprawdzają się również latem, po powrocie z wakacji, gdy chcemy odżywić i zregenerować skórę wysuszoną słońcem i wiatrem. Także każda odwodniona, podrażniona czy łuszcząca się skóra, z wdzięcznością przyjmie porcję masła do ciała, niezależnie od pory roku.

Balsamy, a także mleczka, to częstokroć najlepszy wybór dla osób z problemami skórnymi, takimi jak trądzik, krosty, stany zapalne mieszków włosowych, infekcje grzybicze, notoryczne błyszczenie się skóry. Latem najlepiej stosować mleczka, zimą możemy przerzucić się na nieco bardziej gęste i bogatsze balsamy, które nadadzą skórze większy poziom nawilżenia i ochrony przed zmiennymi warunkami zewnętrznymi.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *