Miód w pielęgnacji urody

Miód w pielęgnacji urody

Powszechnie wiadomo, że miód to zdrowy komponent diety, który wzmacnia odporność organizmu, łagodzi stany zapalne czy też dostarcza ważnych minerałów i witamin. Ale prawdziwy miód można wykorzystywać nie tylko w kuchni i profilaktyce zdrowia. To również wspaniały, nieoceniony kosmetyk.

Miód w produktach kosmetycznych

Kosmetyki zawierające w składzie miód mają właściwości odżywcze, łagodzące i nawilżające. W tej kategorii kojarzą nam się przede wszystkim mydła miodowe czy żele pod prysznic lub szampony do włosów. Ale miód w składzie mają również dobrej jakości kremy do twarzy, kremy antybakteryjne, odżywcze i kojące balsamy do ciała oraz balsamy do ust.

Rolą tych kosmetyków jest nawilżyć i odżywić skórę odwodnioną, podrażnioną i suchą. Są idealne dla skóry problemowej i tłustej, ponieważ wspomagają walkę z trądzikiem, nadmiernym łojotokiem i łuszczeniem się naskórka. Przyśpieszają również gojenie i zabliźnianie się ran oraz regenerację skóry.

Miód w kosmetykach występuje zwykle w duecie z innym składnikiem, który wzmacnia jego właściwości. Przeważnie jest to mleczko pszczele, pyłek pszczeli, wosk pszczeli, wyciąg z ziół, mleko roślinne, wanilia czy jogurt. Polecane do cery trądzikowej i problemowej są kosmetyki z miodem i propolisem, który ma dodatkowe działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.

Cenione w kosmetyce są również preparaty z miodem manuka, skutecznie przeciwdziałające podrażnieniom i przesuszeniu skóry, bogate w substancje odżywcze oraz kojące. Skutecznie zmniejszają widoczność blizn pozostałych po leczeniu trądziku i wygładzają naskórek dotknięty problemami zapalnymi.

Pomimo szerokiego dostępu do kosmetyków z miodem, w domowych warunkach możemy również wykorzystać miód ze słoika, prosto z pasieki. Mamy wówczas dowolność wyboru, jeśli chodzi o rodzaj stosowanego miodu i używamy go w czystej postaci, co prawdopodobnie przyniesie ciekawsze i bardziej widoczne efekty.

Miód na skórę jak balsam z najwyższej półki

Miód już po pierwszym zastosowaniu może zmiękczyć i nawilżyć cerę. W wyniku regularnego aplikowania miodu na twarz dość szybko zobaczymy też antybakteryjne i rozjaśniające efekty tego zabiegu.

Pomimo szerokiej oferty kosmetyków, zawierających w składzie miód, od czasu do czasu warto pokusić się o użycie w pielęgnacji miodu z naszej kuchennej szafki. Miód prosto ze słoika możemy wykorzystać jako środek oczyszczający cerę, składnik maseczki na twarz, komponent peelingu całego ciała lub balsam do ust. Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku stosowanie miodu jest nadzwyczaj proste.

Odrobinę miodu nakładamy na palec i rozprowadzamy na spierzchniętych, podrażnionych ustach, koniecznie wychodząc poza ich kontur, aby odżywić i ukoić także delikatną skórę wokół warg. Ponieważ miód pomoże w leczeniu opryszczki, możemy go stosować również w jej przebiegu.

Mycie skóry miodem

Fankom naturalnej pielęgnacji znana jest praktyka mycia twarzy miodem. Zabieg jest bardzo prosty, a aplikację miodu wystarczy poprzedzić zwilżeniem twarzy wodą. Następnie na dłonie nabieramy porcję miodu, którą rozgrzewamy w palcach i przystępujemy do masażu twarzy.
Po kilku minutach miód spłukujemy ciepłą wodą, stosujemy płyn micelarny i ulubiony krem na noc (jeśli zabieg wykonujemy wieczorem). Po kilku dniach możemy zauważyć, że cera jest dokładnie oczyszczona, miękka i nawilżona.

Miód pozwala też pozbyć się zaskórników i krost, wyregulować produkcję sebum i usunąć przebarwienia, suche plamy czy wykwity będące wynikiem stanów zapalnych i przesuszenia skóry. Miodem nie zmyjemy jednak makijażu, dlatego musimy stosować go na skórę już oczyszczoną z kosmetyków kolorowych.

Miód na niszczone i odwodnione włosy

Każdy miód nadaje się także do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Masowanie skalpu miodem ma na celu wyregulowanie produkcji sebum, zwalczenie łupieżu i stanu zapalnego. Z kolei na włosy miód działa jak opatrunek.
Gdy są zniszczone, szorstkie i odwodnione, miód nadaje im gładkość przede wszystkim dzięki właściwościom zatrzymującym wilgoć. Włosy, które przeszły miodową kurację są zdecydowanie lepiej odżywione i ochronione przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Wiele osób obawia się jednak nakładania miodu na włosy z powodu jego lepkiej konsystencji. Maseczkę z miodu można jednak dokładnie wypłukać szamponem lub wspomóc się podczas zmywania lekką odżywką. Do przygotowania maski najlepiej użyć też innych komponentów. Najprościej wymieszać miód z ulubioną maseczką lub odżywką do włosów bądź rozprowadzić, mieszając go z olejem i sokiem z cytryny.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *