Meble z palet – na czym polega ich fenomen?

Meble z palet – na czym polega ich fenomen?

Palety nie znikają z naszych wnętrz. Stały się popularne jako tani sposób na samodzielne wykonanie łóżka. Dziś projektuje się z nich także sofy, kwietniki czy stoliki kawiarniane. W czym tkwi ich fenomen i dlaczego każdy z nas powinien mieć choć jeden mebel z palet?

Meble z palet – meble, które się nie nudzą

Palety to surowiec bardzo trwały, estetyczny oraz ekologiczny. Jednak, gdy zaczęły pojawiać się w aranżacji wnętrz, zwracano uwagę głównie na ich cenę.

Pojedyncza europaleta kosztuje średnio 30-40 zł. Do zrobienia prostego paletowego łóżka wystarczą 4 palety, które trzeba jedynie oszlifować, zaimpregnować i pomalować. Daje nam to ramę łóżka za cenę około 200 zł. Z możliwości takiego umeblowania sypialni swego czasu bardzo chętnie korzystali studenci, dla których tego typu łatwe do złożenia oraz rozmontowania łóżko było bardzo praktyczne przy przeprowadzkach. Szybko okazało się jednak, że łóżka z palet są bardzo ładne, a pomalowane na biało czy zestawione ze stylową pościelą świetnie prezentują się we wnętrzach.

Niebywałą zaletą mebli z palet, którą równie prędko odkryto, stała się ich funkcjonalność. W końcu jeden mebel z palet możemy przemalowywać i przerabiać na różne sposoby, zależnie od naszej kreatywności i ochoty do majsterkowania. Jeśli mamy zamiar zakupić nowe łóżko, poprzednie paletowe możemy przerobić na stolik, szafkę wiszącą, podnóżek, a nawet kanapę.

Meble uniwersalne

Wiele osób wybiera meble z palet do ogrodu, tworząc z nich sofy na taras, stoliki, siedziska czy oryginalne kwietniki. Odpowiednio zabezpieczone i zaimpregnowane służą przez wiele sezonów i dają szeroki wachlarz aranżacji. Meble paletowe są poza tym lekkie i nie przytłaczają otoczenia. Nadają się też do wnętrz, i to nie tylko jako namiastka prawdziwych mebli. Umiejętnie połączone i docięte mogą być wykorzystane w salonie czy sypialni.

Meble z palet

Pasują przede wszystkim do wnętrz nowoczesnych, ale też rustykalnych i eklektycznych. Dają możliwość ciągłych zmian bez ponoszenia wysokich kosztów, więc są idealne dla tych, którym szybko nudzą się dotychczasowe aranżacje.

Jak udekorować meble z palet?

Największy urok mebli z palet polega na tym, że możemy je pomalować wedle własnego uznania, stosując nawet jaskrawe kolory czy ciekawe, nieszablonowe wzory. Pamiętajmy, aby przed malowanie palety oszlifować, pozbyć się drzazg i wypełnić ubytki gładzią. Jeśli planujemy wystawić je w ogrodzie lub na tarasie, konieczna będzie impregnacja.

Poza tym paletowe meble da się upodobnić do tych tradycyjnych. Na stolik wystarczy położyć szybę, ale można też wyposażyć go w kółka, co zwiększy jego funkcjonalność. Sofę z kolei z łatwością wyłożymy wygodnymi poduchami. Obecnie meble z palet są na tyle popularne, że producenci oferują wymiarowo uszyte i odpowiednio grube poduszki na oparcia i siedziska. Nie musimy ich jednak kupować – na paletę można narzucić również koc, materac, narzutę czy zestaw różnych poduszek. Tu ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *