Maty grzewcze – ogrzewanie podłogowe w tani i ekonomiczny sposób

Maty grzewcze – ogrzewanie podłogowe w tani i ekonomiczny sposób

Są w domu takie miejsca, które nie wymagają dużych nakładów finansowych na docieplenie, a jednocześnie mogą zapewniać komfort poprzez miłe uczucie ciepła dla stóp domowników.

Maty grzewcze – oszczędność miejsca i działanie z myślą o lokalnej biosferze

Mata grzewcza jest produktem, który działa powierzchniowo bezpośrednio pod podłogą. W cienkiej warstwie maty znajduje się przewód, który korzystając z energii elektrycznej, generuje ciepło i podgrzewa podłogę. Maty grzewcze mają wiele zalet, a największą z nich jest samowystarczalność: mogą być jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniu. Dlatego montuje się je na przykład w wąskich korytarzach, klatkach schodowych czy mało ustawnych pomieszczeniach.

Kolejnym niewątpliwym atutem mat grzewczych jest ekologiczność: do ogrzania pomieszczenia nie wykorzystuje się paliw ciekłych lub stałych, a zatem nie emituje się lokalnie produktów spalania. W dzisiejszych czasach stawia się na rozwiązania, które pozwolą wyeliminować dym z kominów i przywrócić miastom dawny stan, skutecznie walcząc ze smogiem. Oczywiście mata grzewcza korzysta z energii elektrycznej, która powstaje na początku ze spalania paliw, jednak z całą pewnością likwidujemy w ten sposób źródło produktów spalania w naszej okolicy.

Maty grzewcze

Fot. Folie grzewcze pod panele www.brewa.pl
 
Raz zainstalowana w poprawny sposób mata grzewcza działa przez wiele lat bez konieczności ingerencji ze strony użytkownika. Nie musimy obawiać się o to, by ją co rok serwisować (nie wymaga remontów lub wymiany podzespołów). Nieuciążliwa i tania eksploatacja to zdecydowanie plus – wiedzą coś o tym posiadacze klasycznych kotłów i instalacji CO, a już tym bardziej ogrzewania na gaz.

Do zakupu mat grzewczych zachęca inwestorów także stosunkowo mało uciążliwy montaż, który w przeciwieństwie do podłogowego ogrzewania wodnego może być wykonany w już istniejącym budynku (a nie tylko podczas realizowania nowych projektów). Jak dowiadujemy się od specjalistów z Brewa.pl, wszelkie prace związane z matą grzewczą dobrze jest prowadzić w obecności elektryka z uprawnieniami, gdyż w razie jakichkolwiek komplikacji producent będzie miał podstawę do uznania gwarancji.

Mata grzewcza – są wyjątki w zastosowaniach

Jak podają praktycy, mata grzewcza ma niewiele wad natury technologicznej. Jedynym problemem może być cena prądu elektrycznego, która utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Można oczywiście pomyśleć o panelach fotowoltaicznych i wykorzystać odnawialne źródła energii, by zasilać źródło ciepła. Technologia jest w Polsce ciągle poznawana i badana przez inwestorów, ale prognozuje się, że w przyszłości będzie do niej jeszcze większy dostęp niż dziś. Wadą mat grzewczych jest to, że w przypadku montażu w wybudowanym już budynku należy całkowicie skuć podłogę, co wiąże się z utrudnieniami i sporymi kosztami. Lepiej więc zaplanować taki montaż jeszcze przed zakończeniem prac budowlanych.

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE