Mata do ćwiczeń w domu – jaką wybrać, by ćwiczyło się komfortowo?

Mata do ćwiczeń w domu – jaką wybrać, by ćwiczyło się komfortowo?

Właściwie dobrana mata to jeden z najważniejszych elementów każdego domowego treningu. Oprócz niej potrzebujemy już tylko wygodnego stroju i sportowych butów. Jak wybrać matę do ćwiczeń w domu? Z jakiego materiału powinna być wykonana i jaka jest jej najbardziej optymalna grubość?

Maty do jogi i treningowe – te najczęściej goszczą w domach

Treningi w domu nie są wymagające pod względem niezbędnego sprzętu. Podstawowe akcesoria mają niewysoką cenę, a zamiast niektórych możemy użyć domowych sprzętów i przedmiotów codziennego użytku. Trudno jednak zastąpić czymkolwiek matę do ćwiczeń. Wydaje się ona niezbędna, jeśli treningi mają być przyjemne i dawać spodziewane efekty.

Mata treningowa ma przede wszystkim zapewniać komfort podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Łokcie, dłonie, kolana czy plecy nie powinny wtedy boleć. Maty można używać nie tylko podczas intensywniejszych treningów fitness. Są potrzebne także osobom, które w domowych warunkach uprawiają jogę i oddają się codziennej relaksacji. To właśnie maty treningowe i maty do jogi są najczęściej użytkowane w domach i o nich będzie mowa poniżej.

Największe znaczenie dla komfortu ćwiczeń ma grubość maty. Poza tym poszczególne produkty różnią się materiałem wykonania oraz wielkością czy przyczepnością do podłoża. W sklepach ze sprzętem sportowym znajdziemy maty przeznaczone do jogi oraz bardziej uniwersalne maty, na których można ćwiczyć fitness czy aerobik, a także pilates – są to właśnie maty treningowe.

Grubość i przyczepność – najważniejsze cechy maty

Grubość maty odpowiednia dla każdego z osobna jest uzależniona od rodzaju wykonywanych ćwiczeń, ale też od indywidualnych preferencji użytkownika. Za optymalną grubość uznaje się tę w przedziale 5-8 mm. Grubsze maty są bardziej miękkie i mogą wydawać się wygodniejsze. Podczas ćwiczeń możemy się w nich jednak zatapiać.

Bardzo cienkie maty to topowy wybór wśród osób uprawiających jogę czy stretching. Zapewniają one wygodę i stabilność, izolują zimne podłoże, mają bardzo dobre właściwości antypoślizgowe. Ich grubość to maksimum 3,5 mm, dlatego nie są szczególnie uniwersalne – trening mięśni brzucha na takiej macie będzie się wiązał z większym dyskomfortem.

Maty treningowe pozwalają na więcej, dając lepszą amortyzację. Jeśli więc nasze treningi cechuje duża różnorodność, raz wybieramy dynamiczne ćwiczenia, a następnego dnia chcemy pomedytować i porozciągać ciało – najlepszym wyborem będzie uniwersalna mata treningowa o średniej grubości 5-8 mm.

Mata do ćwiczeń ma dawać komfort i zabezpieczać przed otarciami, stłuczeniami i kontuzjami. Dobra mata chroni przed poślizgiem, który nie tylko wybija z rytmu ćwiczeń, ale może też skutkować bolesnym upadkiem na podłogę. Kupując matę, upewnijmy się, że ma dobre właściwości antypoślizgowe, a jednocześnie posiada pożądaną przez nas grubość.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas kupowania maty do ćwiczeń?

Niemałe znaczenie dla efektywności treningu ma wielkość maty. Najczęściej występujące rozmiary to np. 173×61 cm i 180×60 cm. Zanim kupimy matę, sprawdźmy czy nasze ciało mieści się na niej w całości.

Przed zakupem warto upewnić się także czy interesująca nas mata nie będzie sprawiała problemów podczas transportu i przechowywania. Unikajmy mat, które po rozwinięciu nadal rolują się na podłodze, a także tych, które podczas zwijania widocznie się załamują. Większość mat możemy zwinąć w zgrabny rulon, nie każda jednak jest wyposażona w pokrowiec lub paski zapobiegające jej odwijaniu się.

Jeśli z maty mamy zamiar korzystać z dużą częstotliwością, sprawdźmy czy jest łatwa w czyszczeniu. Podczas treningu mata nie tylko przylega do podłogi, ale też zbiera inne zanieczyszczenia i pot. Powinna być więc łatwa w czyszczeniu i dezynfekcji. Niektóre maty można prać w pralce.

Mata do ćwiczeń – materiał wykonania

Najbardziej popularne i uniwersalne maty wykonane są z dość trwałego tworzywa PVC. Można je prać w pralce lub w inny sposób łatwo wyczyścić. Mają średnią przyczepność i wyróżnia je konkurencyjna cena. PVC nie jest jednak materiałem ekologicznym. Lepiej pod tym względem wypadają maty TPE, które nadają się do recyklingu, a w dodatku są mocniejsze i trwalsze. Zapewniają też dobrą przyczepność.

Niestety nie wypierzemy ich w pralce, a jedynie ręcznie. Ostatnio dużą popularnością cieszą się maty produkowane z kauczuku – są one dość ciężkie, ale też wytrzymałe oraz całkowicie biodegradowalne. Z kolei właściwości antybakteryjne zapewnia mata wykonana z korka. Korek jest też ceniony jako materiał naturalny i przyjazny środowisku.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *