Masz dużo stresów? Dbaj o odpowiedni poziom magnezu

Masz dużo stresów? Dbaj o odpowiedni poziom magnezu

Niedobór magnezu wynika głównie z zamiłowania do kawy i wysoko przetworzonej żywności, a także dużego tempa życia i stresu. Dowiedz się, jak temu zaradzić.

Stres zużywa zasoby magnezu w organizmie

Stres jest bardzo ważnym czynnikiem dla powstawania niedoboru magnezu. Nie chodzi tylko o napięcie, jakie odczuwamy przy problemach w pracy czy w życiu osobistym. Stres powoduje również nadmiar bodźców, jakie odbierają nasze zmysły. Są to błyski komputerowego monitora, dźwięki włączonego telewizora, grające w tle radio, ruch uliczny. Napięcie wywołują również nieprzyjemne myśli i wyobrażenia – tak samo jak realne sytuacje. Wszystko to zużywa zasoby magnezu w organizmie. Organizm reaguje na stres, produkując adrenalinę i kortyzol, które trafiają do krwi. Do działania adrenaliny potrzebny jest magnez. Jest on wyciągany z komórek naszego ciała, a bez jego odpowiedniej ilości nie jest możliwy prawidłowy przebieg procesów w wielu układach ludzkiego organizmu. Tylko niewielka część magnezu znajduje się we krwi, dlatego przy okazji zwykłej morfologii trudno stwierdzić jego niedobór. A mamy go prawie wszyscy. Pierwsze tego objawy to przewlekłe zmęczenie, brak energii i ospałość.

Uzupełnianie poziomu magnezu

Magnez nie jest magazynowany w organizmie. Dlatego codziennie powinniśmy dostarczać go wraz z pożywieniem. Magnez obficie występuje w zielonych częściach roślin. Wzbogacając o nie dietę, gotujmy je tylko na parze i to nie dłużej niż kilka minut. Cenny magnez znajdziemy też w kaszach, ryżu, otrębach, orzechach, pestkach, kakao i gorzkiej czekoladzie. Jedźmy te produkty w postaci jak najmniej przetworzonej, gdyż ich obróbka pozbawia je wielu cennych składników, w tym większości magnezu. Przykładowo, aby dostarczyć dzienną dawkę magnezu w jedzeniu, potrzeba 65 g nieoczyszczonych otrębów pszennych i aż 700 g chleba z białej mąki, która jest produktem wysoko przetworzonym. Różnica wagowa jest ponad dziesięciokrotna. Podstawą zdrowia jest właściwe odżywianie, ale jeśli chodzi o magnez, trudno się obyć bez suplementów diety. W przypadku tabletek najważniejsza jest przyswajalność. Preparat bogaty w magnez niedobór uzupełni, o ile będzie miał postać soli magnezowych, tak jak np. Magne B6. Przyjmowanie innych form nie ma sensu, bo ich przyswajalność waha się nawet na poziomie kilku procent, a więc zażywanie ich zupełnie mija się z celem i zwyczajnie szkoda na nie pieniędzy. Wybierając suplementy w tabletkach, szukajmy jednej z trzech form magnezu – mleczanu, cytrynianu lub asparaginianu. Przykładowo chelat jest od nich zdecydowany gorzej przyswajalny.

Stosując codziennie suplementy magnezu zgodnie z instrukcją z opakowania, nie musimy się martwić o nadmiar tego pierwiastka. Część z tej dawki organizm przyswoi, a jeśli magnezu będzie za dużo, łatwo się go pozbędzie.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE