Pielęgnacyjne maseczki na twarz – rodzaje

Pielęgnacyjne maseczki na twarz – rodzaje

Maseczka do twarzy to produkt o działaniu intensywniejszym niż krem, wspomagająca cerę na wielu płaszczyznach. Maseczki mają nie tylko walory upiększające. Ich regularne stosowanie pozwala dogłębnie oczyścić skórę, unormować pracę gruczołów łojowych czy łagodzić podrażnienia.

W jakim celu i jak często nakładać maseczkę kosmetyczną?

Maseczki na twarz cechują się skoncentrowanym i bogatym składem. Zawierają wiele substancji czynnych, minerałów i witamin, które wspierają pielęgnację skóry twarzy. Rodzaj maseczki musi być jednak dostosowany do typu cery oraz problemów z cerą, z którymi na co dzień próbujemy się uporać.

Stosując maseczkę, pamiętajmy, że jest to kosmetyk, po który sięgamy na jednym z ostatnich etapów codziennej pielęgnacji. Maska powinna być poprzedzona dokładnym oczyszczeniem skóry z makijażu i zabrudzeń oraz stonizowaniem cery. Zaleca się, aby maseczkę nakładać na twarz dwa razy w tygodniu. Z taką samą częstotliwością możemy stosować peeling. Wykonany przed aplikacją maski pozwoli wniknąć głębiej w skórę jej składnikom aktywnym i odżywczym.

W sklepach i drogeriach znajdziemy co najmniej kilka rodzajów maseczek pielęgnacyjnych. Najczęściej wybierane to:

  • Maseczki nawilżające i odżywcze – można je stosować do pielęgnacji każdego typu cery, jednak najwięcej dobrego uczynią dla skóry suchej, bardzo suchej i dojrzałej. Maseczki tego typu zawierają bogaty skład ekstraktów roślinnych, dodatek olejków, witaminy, minerały i substancje silnie wiążące wodę, takie jak kwas hialuronowy. Pomagają ochronić skórę przed utratą wilgoci, spłycają zmarszczki i wyrównują koloryt poprzez zapobieganie przebarwieniom.
  • Maseczki ujędrniające – poprawiają napięcie skóry oraz kontur twarzy, szczególnie korzystne dla cery dojrzałej i suchej.
  • Maseczki oczyszczające – odblokowują i oczyszczają pory, chłonąc zanieczyszczenia, złuszczony, martwy naskórek oraz nadmiar wyprodukowanego sebum. Zwykle mają lżejszą konsystencję i należy je dokładnie zmyć lub precyzyjnie zdjąć z twarzy. Tworzone na bazie alg, glinek związków cynku czy z dodatkiem aktywnego węgla.
  • Maseczki antystresowe – mają za zadanie uspokoić cerę oraz chronić ją przed działaniem stresu oksydacyjnego. Polecane są osobom zestresowany, pracującym w klimatyzowanych pomieszczeniach, których skóra narażona jest na chłonięcie toksycznych zanieczyszczeń z powietrza. Zawierają bogactwo substancji antyoksydacyjnych.
  • Maseczki kojące – przeznaczone dla cery wrażliwej i problemowej, uspokajają skórę zaczerwienioną oraz podrażnioną, łagodzą reakcje alergiczne. Są bogate w wyciągi ziołowe i kwiatowe, zawierają dodatek wód kwiatowych lub termalnych.

Jaką formę maseczki wybrać?

Klasyczne maseczki w formie emulsji czy kremu to zwykle produkty odżywcze i wygładzające. Nadają się szczególnie do cery suchej i dojrzałej. Niektóre z nich należy zmyć po kilku, kilkunastu minutach, inne całkowicie się wchłaniają, rozpulchniają skórę i przygotowują ją do kolejnych zabiegów. Maseczki oczyszczające oraz antytrądzikowe mają najczęściej postać żelu lub pianki, ale popularne są też proszki, które należy rozrobić w wodzie. Wiele maseczek, które mają zadbać o cerę łojotokową czy wrażliwą to maseczki schnące, które wnikają głęboko w pory.

Ogromną wygodą stosowania charakteryzują się natomiast maseczki w płachcie, które wyróżnia także błyskawiczne działanie i dobra wchłanialność substancji czynnych.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Zrogowaciałe Pięty: pielęgnacja i ochrona
Walka Z Celluitem: skuteczne sposoby
Make Lash: specjalistyczne serum upiększające rzęsy
Pielęgnacja Skóry W Zimę: zadbaj o jej zdrowy wygląd
Ałun: właściwości i zastosowanie
Kosmetyki Naturalne: czyli jakie?