Masaż na ból głowy – wypróbuj zanim sięgniesz po tabletkę

Masaż na ból głowy – wypróbuj zanim sięgniesz po tabletkę

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu głowy, a jedynie kilka sposobów radzenia sobie z nim. Najbardziej oczywista metoda likwidacji bólu to połknięcie tabletki. Pytanie tylko, czy najlepsza? Alternatywą dla niej jest masaż, który może przynieść ukojenie w kilka minut.

Zalety masażu głowy

Masaż głowy można zastosować niezależnie od przyczyny bólu, stanu zdrowia czy panujących okoliczności. Pomoże nam, gdy ból głowy nie pozwala zasnąć, w dodatku bez wychodzenia z łóżka. Możemy przeprowadzić go w dowolnej chwili będąc w pracy, w szkole czy w podróży. Do jego wykonania nie potrzebujemy nic poza własnymi rękami.

To idealne wyjście, gdy nie mamy dostępu do farmakologicznych środków przeciwbólowych lub po prostu nie chcemy z nich korzystać. Uciskanie poszczególnych punktów na ciele i masowanie newralgicznych miejsc może dać podobną lub jednakową skuteczność, co tabletka. Sprawdza się zarówno przy migrenie, jak i w napięciowych bólach głowy. Warto rozważyć ten sposób zwłaszcza, jeśli ból głowy towarzyszy nam często , a nawet codziennie.

Masaże przeciwbólowe polecane są także kobietom w ciąży, które nie powinny nadużywać konwencjonalnych środków przeciwbólowych.

Jak masować bolącą głowę?

Masaż głowy trwa zaledwie kilka minut, ale już półminutowe masowanie może złagodzić ból skroni, migrenę, zmęczenie oczu czy napięcie spowodowane stresem. Jeśli czujemy, że przytłacza nas stres, a mięśnie są napięte, warto rozmasować kark oraz potylicę. Jest to jest bardzo relaksująca forma masażu, przeciwdziałająca bólom napięciowym.

Inne miejsca w okolicy głowy, które należy masować lub regularnie uciskać to:

  • Punkt nad nosem, w miejscu, gdzie mostek nosa styka się z czołem – dokładnie pomiędzy brwiami. Masaż tego punktu łagodzi zmęczenie oczu, warto go stosować w czasie i po zakończeniu wielogodzinnej pracy przed monitorem komputera.
  • Punkt w obszarze skroni, za linią włosów, znajdujący się około 2 cm nad uchem – jego ucisk uśmierza ból skroni i niweluje zmęczenie oczu.
  • Punkt nad nosem, znajdujący się pod wewnętrzną krawędzią brwi. Uciskanie obu punktów jednocześnie przynosi ulgę podczas bólu zatok i kataru, a także poprawia widzenie. Inne dwa symetryczne punkty ucisku leżą około 2 cm nad kącikami ust – masowanie ich złagodzi ból zębów i zatok.

Akupresura stóp i dłoni

Ciało jest systemem naczyń połączonych, na ból głowy możemy więc wpływać masując nie tylko punkty zlokalizowane w jej obszarze. Akupresura proponuje, aby w tym celu uciskać zagłębienia w dłoniach między kciukiem a palcem wskazującym. Przeciwbólowo możemy masować również stopy – punkt ucisku znajduje się na podeszwie, w 1/3 jej długości.

Co wspomaga przeciwbólowy masaż głowy?

Aby masaż głowy okazał się skuteczny i dał szybki rezultat, na czas jego trwania warto ograniczyć dopływ światła, zwłaszcza sztucznego i ostrego światła biurowego. Ulgę przyniesie nam również ucieczka od hałasu. Do masażu możemy włączyć olejki eteryczne, zmieszane z olejem bazowym, np. olejek lawendowy.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *