Mammograf cyfrowy – dlaczego warto rozważyć jego zakup?

Mammograf cyfrowy – dlaczego warto rozważyć jego zakup?

Wiele placówek wciąż nie spełnia standardów, a przeprowadzane w nich badania nie wykrywają zmian w piersiach u chorych pacjentek. Z tego powodu dyrektorzy placówek i lekarze stają przed ważną decyzją dotyczącą zakupu mammografów cyfrowych, które dają dużą pewność skutecznej diagnostyki. Kupno aparatu do mammografii jest jednak wielkim wydatkiem, sięgającym nawet 1 mln złotych. Dlaczego warto inwestować w tego rodzaju sprzęt?

Program profilaktyki raka piersi

W Polsce funkcjonuje program profilaktyki raka piersi, który uprawnia kobiety między 50. a 69. rokiem życia do bezpłatnego przeprowadzenia badania mammograficznego. Ze względu na silne propagowanie profilaktyki antyrakowej coraz więcej kobiet zgłasza się do jednostek medycznych z chęcią wykonania mammografii. Powszechność tego badania sprawia, że posiadanie mammografów w poradniach ginekologicznych jest pożądane i z pewnością rentowne.

Od czego zależy cena mammografu?

Obecnie ceny aparatów do mammografii uzależnione są od wyboru technologii. Tańsze będą oczywiście sprzęty analogowe, które jednak bywają zawodne. Rozpiętość cenowa tego rodzaju urządzeń medycznych jest bardzo szeroka. Mammograf kosztuje od 300 000 zł do 1 mln złotych. Najdroższe są aparaty wykorzystujące technologię cyfrową, a tańszą alternatywą są sprzęty ucyfrowione.

Serwis Philips Healthcare posiada duży wybór aparatów do mammografii, w tym również cyfrowej, na tej stronie: www.philips.pl/healthcare/solutions/mammography.

Na czym polega przewaga cyfrowych aparatów?

Przede wszystkim zdigitalizowane obrazy, jakie są wynikiem wykonania badania aparatem cyfrowym, są dużo bardziej dokładne od tych, które powstają przy użyciu analogowego sprzętu. Dodatkowo cyfrowy obraz może zostać w szybki i łatwy sposób poddany analizie informatycznej, która gwarantuje dużą skuteczność wykrywania nawet najmniejszych zmian w piersiach.  Decydując się na zakup takich urządzeń, należy wziąć pod uwagę technologie, które pozwolą na lepsze efekty diagnostyki. Obecnie producenci mammografów wprowadzają i rozwijają bardzo przydatne narzędzia, takie jak system do obróbki zdjęć mammograficznych DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine). Inwestując w mammograf, należy zwrócić uwagę na takie udogodnienia, gdyż w krótkiej perspektywie czasowej mogą być one normą.

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE