Łupież – czy szampon z apteki wystarczy, by go zwalczyć?

Łupież – czy szampon z apteki wystarczy, by go zwalczyć?

Z problemem łupieżu boryka się ponad 40% społeczeństwa. Pierwszą rzeczą, po którą sięgamy, gdy dostrzeżemy go u siebie, jest szampon przeciwłupieżowy. Kosmetyk ten może zwalczyć łupież, ale nie każdy. Kiedy takie rozwiązanie jest wystarczające?
Łupież jest dość powszechną chorobą skóry głowy, której towarzyszy szereg nieprzyjemnych symptomów o mniejszym lub większym nasileniu. Najbardziej widocznym i stanowiącym o istocie problemu objawem jest nadmiernie łuszcząca się skóra, która odpada i obsypuje głowę białawymi płatkami.
Dla większości z nas łupież to powód do wstydu, dlatego jeśli już mamy z nim do czynienia, chcemy pozbyć się go jak najszybciej i jak najskuteczniej. Poza wymiarem estetycznym, niekiedy łupież wiąże się ze stanem zapalnym i swędzeniem, a także tworzy strupki na powierzchni skóry głowy. Co może pomóc w różnych typach i przebiegach łupieżu?

Szampon przeciwłupieżowy – czy wystarczy?

Chcielibyśmy, aby każdy łupież reagował na szampon przeciwłupieżowy i natychmiast znikał. Niestety, tak nie jest. Szampony tego rodzaju są najskuteczniejsze w przypadku łupieżu suchego, zwanego również zwykłym lub pospolitym. Łupież suchy objawia się głównie nadmiarem złuszczonego naskórka. Może mu towarzyszyć świąd i przetłuszczenie skóry głowy, jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji szybko udaje się zwalczyć te niedogodności.

Szampony przeciwłupieżowe mają właściwości nawilżające, antybakteryjne i przeciwgrzybicze, a także keratolityczne, czyli przyśpieszają usuwanie martwego naskórka. Są także produktami cytostatycznymi, a więc pomagają wyregulować produkcję sebum, która przy problemie łupieżu jest zaburzona. Typowe składniki szamponów przeciwłupieżowych to np. smoła pogazowa, disiarczek selenu, siarka, kwas salicylowy, pirytonian cynku czy ketokonazol.

Kurację przeciwłupieżową można ponadto wesprzeć ekstraktami ziołowymi, takimi jak łopian, skrzyp, pokrzywa czy mięta, oraz olejkami eterycznymi o właściwościach przeciwgrzybiczych. Na łupież bardzo pomocny jest również dziegieć.

Łupież tłusty – trudniejszy przeciwnik

Poza łupieżem suchym, skórę głowy może dotknąć łupież tłusty, charakteryzujący się znacznie bardziej nasilonym stanem zapalnym, problematycznym łojotokiem, żółtawymi strupkami, świądem i silniejszym zaczerwienieniem.
Ta forma choroby najczęściej wymaga konsultacji z dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie i być może włączy preparaty doustne. W tym przypadku również stosuje się zalecane szampony o działaniu przeciwłupieżowym, kuracja musi jednak niejednokrotnie mieć charakter bardziej złożony.

O wizycie w gabinecie dermatologicznym warto pomyśleć także w przypadku łupieżu suchego, który uporczywie powraca, pomimo stosowania różnych szamponów przeciwłupieżowych. Tu weźmy też pod uwagę, że łupież może mieć różne podłoże i wiązać się z nieracjonalną dietą, innymi chorobami, złą pielęgnacją, nadmiernym stresem, zmianami hormonalnymi, alergiami czy osłabioną odpornością organizmu.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *