Łojotokowe zapalenie skóry – co warto wiedzieć o tej chorobie?

Łojotokowe zapalenie skóry – co warto wiedzieć o tej chorobie?

Łojotokowe zapalenie skóry to choroba, której przyczyny są złożone. Może występować w każdym wieku. Najczęściej zmiany pojawiają się na głowie, na twarzy, ale także na klatce piersiowej, w pachwinach i pod pachami. Poznaj więcej informacji o tej chorobie.

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba

Łojotokowe zapalenie skóry to choroba o charakterze przewlekłym i nawrotowym, która wykazuje okresy zaostrzenia. Występuje w postaci zmian rumieniowo-złuszczających, głównie na skórze głowy, ale także na twarzy, klatce piersiowej, pod pachami i w pachwinach. Przyczyną zmian jest wzmożona aktywność gruczołów łojowych, a także jednoczesne zakażenie grzybem drożdżopodobnym. Najwięcej grzybów jest w okolicach gruczołów łojotokowych.

ŁZS jest określane jako jedna z najczęstszych chorób skóry, a jej występowanie zamyka się w przedziale 1-3% całej populacji. Często po raz pierwszy występuje w pierwszym roku życia, ale także w czasie dojrzewania i u młodych dorosłych.

Należy podjąć odpowiednie leczenie i profilaktykę, włącznie z łagodnymi środkami myjącymi i pielęgnującymi, a także odpowiednią dietą. Jeśli zastanawiasz się czy da się wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry to odpowiedź niestety jest negatywna, bo da się jedynie je łagodzić.

Jak rozpoznać tą chorobę?

Zmiany łojotokowe go zapalenia skóry objawiają się głównie w tłustych łuskach, które inaczej można określić jako rumieniowe plamy. Widać je na skórze głowy, fałdach nosowo-wargowych, na za małżowiną uszną, na klatce piersiowej i na skórze brwi. Charakterystyczne dla tej choroby jest lekki świąd skóry. Jeśli stan zapalny na głowie jest przewlekły, może to być przyczyną przerzedzenia włosów.

W zależności od wieku pacjenta, choroba ta ma różne sposoby leczenia. U niemowląt stosuje się środki zmiękczające i nawilżające, przypadku skóry głowy używa się szamponów przeciwłupieżowych i na przykład takich z olejkami. Skóra twarzy i tułowia wymaga leków przeciwzapalnych, ale także przeciwgrzybiczych. Podobnie jak w przypadku leczenia łuszczycy, leczenie nie gwarantuje idealnego stanu skóry, a nawroty chorobowe są możliwe w każdym momencie.

Jaka dieta może być pomocna w przypadku tego schorzenia skóry?

Jednym z czynników, które znacznie mogą pomóc w polepszeniu stanu skóry w łojotokowe m zapaleniu skóry, jest odpowiednia dieta. Dobrze skomponowany jadło spis, gdzie znajdują się wszystkie witaminy i minerały, może zdziałać naprawdę wiele. Dlaczego tak się dzieje?

Należy pamiętać o tym że produkty przemiany materii są usuwane właśnie za pomocą skóry. Istnieje lista produktów, której należy unikać w trakcie łojotokowego zapalenia skóry. Są to przede wszystkim alkohol, mocna herbata i kawa, przyprawy, słodkości, tłuste i smażone jedzenie, napoje gazowane. Natomiast zaleca się takie produkty jak warzywa i owoce, orzechy, ryby i nasiona, a także produkty pełnoziarniste i oleje roślinne. Warto przestrzegać odpowiedniej diety, bo w przypadku tej choroby, wiele czynników może powodować jej zaostrzenie. Jeśli tylko można jakiś wyeliminować, to należy się postarać, mogę to zrobić.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *