Lody – grzech przeciwko diecie?

Lody – grzech przeciwko diecie?

Tradycyjne lody to połączenie cukru i tłuszczu, czyli najbardziej uzależniającej i smakowitej, a jednocześnie niezdrowej mieszanki. Codzienne jedzenie lodów jest niewskazane nie tylko na diecie odchudzającej. Jak często zatem możemy się na nie skusić?

Lody na diecie – skutki

Jeśli dbamy o zdrowie powinnyśmy ograniczyć spożycie lodów. Lub wybierać ich zdrowsze wersje. Pamiętajmy, że lody możemy przygotować samodzielnie, a w lodziarni poprosić o skład interesujących nas smaków. Pozwoli nam to w sposób mądry włączyć lody do diety i nie przytyć. Jakie lody najlepiej jeść, a jakich zdecydowanie unikać?

Eksplozja smaków

Lody składają się z jajek, cukru, śmietanki, mleka i wkładu owocowego czy też przeróżnych dodatków, takich jak czekolada, orzechy, ekstrakty. Idąc do lodziarni, możemy być przytłoczeni liczbą dostępnych wersji lodów. Jeśli zależy nam na tym, aby ograniczyć się do minimum serwowanego w lodach cukru, najlepiej wybrać najprostsze lody śmietankowe, orzechowe czy waniliowe. Zawsze możemy też poprosić o skład wybranych lodów i zapytać o sposób ich produkcji.

Niestety, musimy brać pod uwagę, że w obecnych czasach wiele lodziarni stosuje rozmaite mieszanki smakowe, aby uzyskać popularny smak, na przykład nawiązujący do znanych ze sklepów słodyczy.

Sorbety czy lody na bazie śmietanki?

Przyjęło się, że sorbety są mniej kaloryczne, ponieważ nie zawierają żółtek czy śmietanki, są za to połączeniem wody i owoców. Ale i w takich lodach znajduje się cukier dodany. Takie lody są ponadto mniej sycące i powodują bardzo szybki wyrzut insuliny po ich zjedzeniu. Niekoniecznie więc stanowią dobrą alternatywę dla tradycyjnych lodów.

Nawet, jeśli decydujemy się na wykonanie lodów owocowych w domu, warto mimo wszystko dodać do niech odrobinę mleka krowiego, mleka roślinnego, mleczka kokosowego czy tradycyjnej śmietany lub jogurtu naturalnego. Będą nie tylko smaczniejsze, ale też lepiej i na dłużej zaspokoją nasz apetyt na słodkości.

Z czego zrezygnować, wybierając się na lody?

Wiele pułapek czyha zwłaszcza w deserach lodowych. Znajdziemy w nich rozmaite dodatki, które są jedynie źródłem pustych kalorii. Polewy, wafle, owoce kandyzowane, bita śmietana – tych składników zdecydowanie lepiej unikać, jeśli usiłujemy schudnąć. Zrezygnujmy też z kolorowych posypek czy pianek. Wybierajmy raczej lody w pudełeczku niż w wafelku.

A może na czas diety i zmiany nawyków w ogóle zrezygnować z jedzenia lodów? Nie musimy, chociażby ze względu na to, że lody mają i tak mniej kalorii niż popularne sklepowe batony czy wafelki. Czując więc apetyt na słodkości, lepiej zafundować sobie deser w postaci lodów niż cukierków, nadziewanej czekolady lub batonika. Nawet dieta odchudzająca nie wymaga od nas całkowitej rezygnacji z ulubionych przysmaków.

Ważne jedynie, aby sięgać po nie świadomie i nie za często. Lody raz lub dwa razy w tygodniu nie powinny zaszkodzić naszym celom dietetycznym. Tym bardziej, jeśli potraktujemy je jako osobny posiłek i zjemy dość wcześnie, tak aby móc wykorzystać pochłonięty wraz z nimi zapas kalorii.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *