Co robić, gdy naturalne metody walki z bólem zawodzą?

Co robić, gdy naturalne metody walki z bólem zawodzą?

Ból pojawia się, żeby ostrzec, że w organizmie zaczyna się dziać coś złego. Gdy jednak trwa zbyt długo, przyczynia się do rozregulowania organizmu oraz zmniejsza odporność i wywołuje depresję. Jeśli ból nie ustaje, warto zgłosić się na wizytę do lekarza, aby móc znaleźć jego przyczynę. Wiele osób wymaga pomocy lekarza w leczeniu bólu.

Sposób na ból – leki przeciwbólowe

Z bólem można walczyć na różne sposoby, ale i tak przeważa leczenie farmakologiczne. Podczas dobierania leków dla pacjenta lekarz posługuje się trzystopniową drabiną analgetyczną. Ma to ważne znaczenie, ponieważ chodzi tutaj o dobranie odpowiedniego leku we właściwej dawce, co pozwoli uzyskać najlepszy efekt przy zmniejszeniu skutków ubocznych. Dawka oraz forma leku dobierane są w sposób indywidualny.

Na przykład przy łagodnym i umiarkowanym bólu można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). NLPZ mają działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Przykładem takiego leku jest deksketoprofen. Można go stosować m.in. przy bólu w układzie mięśniowym oraz kostno-stawowym np. ból kręgosłupa, bólu po urazie, a także przy bólach zębów, po usunięciu zęba, bólu pooperacyjnym, bolesnym miesiączkowaniu, czy bólu głowy.

W drugim stopniu wspomnianej wyżej drabiny, czyli przy bólu umiarkowanym podawane są słabe opioidy. Trzeci stopień oznacza już ból silny i wtedy konieczne staje się podawanie silnych opioidów, które działają na ośrodkowy układ nerwowy, czyli na mózg oraz rdzeń kręgowy.

Jakie są alternatywne metody leczenia bólu?

Przy farmakoterapii można również zastosować inwazyjne metody leczenia, do których zalicza się termolezję (1) albo blokady, czyli neurolizy. Termolezja polega na wyłączeniu na określony czas nerwu przewodzącego ból, a można to zrobić za pomocą prądu elektrycznego. Działanie to przynosi pozytywne efekty w niektórych bólach kręgosłupa oraz w neuralgii nerwu trójdzielnego.

Natomiast blokady mają na celu wyłączenie przewodnictwa nerwowego. Takie wyłączenie może mieć charakter krótki, jeżeli zastosowane zostały leki znieczulające miejscowo albo kilkumiesięczny, gdy zastosowano tzw. środki neurolityczne. Metoda ta sprawdza się m.in. w bólu, który dotyczy narządu ruchu lub też po półpaścu czy raku trzustki.

Leczenie bólu czasami jest wspomagane przez fizykoterapię, która poprawia ukrwienie, zmniejsza napięcie mięśni, ale też łagodzi ból, pojawiający się przy chorobie zwyrodnieniowej. W bólach mięśniowo-stawowych pomóc mogą ćwiczenia relaksujące, rozciągające, a także rozluźniające i wzmacniające mięśnie. Jednak takie zabiegi oraz ćwiczenia powinny być dobrane przez lekarza.

Pomocna może być również psychoterapia (2), aby pacjent z pomocą terapeuty mógł przepracować temat długotrwałego cierpienia i swojego nastawienia do ciała. Czasem potrzebna jest operacja, kiedy to dokonuje się wymiany chorego i zniszczonego stawu albo likwiduje się dyskopatię. Zdarza się, że dokonuje się również przecięcia szlaków przewodzenia bólu albo niszczy się wybrane struktury mózgu.

Przypisy:

  1. K., Powała-Niedźwiecki, Termolezja w zwalczaniu bólów nowotworowych
  2. M. Kuty-Pachecka, M. Trzebińska, Ból przewlekły – definicje, modele i terapia poznawczo-behawioralna [w:] Psychiatr Psychol Klin 2018, 18 (1), s. 41-48.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Kondycja Mięśni: jak ją poprawić?
Zakrzepowe Zapalenie żył: diagnoza, leczenie, profilaktyka
Olejek Cbd: właściwości i zastosowanie
Krople Do Oczu: popraw jakość widzenia
Chrapiące Dziecko: czy można to leczyć?
Przewlekłe Zapalenie Gardła: diagnoza i leczenie