Leczo – pewne danie na lato

Leczo – pewne danie na lato

Szukasz prostego i smacznego pomysłu na obiad w pełni lata, który będzie smakować nawet w upale? Kłania się leczo – potrawa na wskroś wakacyjna i odpowiednia także na kolację. Ma w zasadzie same plusy, a jej przygotowanie to kwestia pokrojenia składników i wrzucenia ich do garnka!

Leczo po polsku

Leczo jest tradycyjnym daniem węgierskim, ale upowszechniło się także w kuchni polskiej, ukraińskiej, czeskiej, słowackiej czy izraelskiej. Jak to zwykle bywa z tak międzynarodową potrawą, każdy kraj ma swój pomysł na leczo. Jego przygotowanie różni się także w poszczególnych domach. Niektórzy dodają do leczo ryż lub jaja, inni wolą je w wersji wegetariańskiej.
Na Węgrzech bardzo często jest dodatkiem do mięsa, na przykład do kotletów. W Polsce leczo gotuje się z dodatkiem cukinii lub bakłażana i dodaje się do niego pokrojoną w talarki kiełbasę. Jest w pełni samodzielnym daniem.

Podstawą leczo są oczywiście pomidory, następnie świeża papryka, wspomniana już cukinia lub bakłażan, biała cebula krojona w piórka, czosnek, oliwa, przyprawy oraz kiełbasa. Leczo w wersji polskiej to danie lekkostrawne, a bez dodatku mięsa spełni wymagania osób na diecie, no i rzecz jasna wegetarian oraz wegan.

Pomidory na leczo – z puszki czy ze straganu?

Leczo to typowe letnie danie, a zatem najlepiej wykorzystać do niego świeże, soczyste pomidory, których o tej porze roku na targach pod dostatkiem. Z pewnością wielu z nas wybierze pomidory malinowe, które na tę potrawę nadają się wyśmienicie, ponieważ są słodkie, wyraziste i słusznych rozmiarów.
Leczo na bazie domowej passaty lub pomidorów z puszki możemy zostawić sobie jako opcję na zimowe wieczory, nie będzie to jednak to samo, co leczo w pełni lata. Używając świeżych, letnich pomidorów, nie musimy też dodawać do leczo koncentratu pomidorowego.

Co ulepszy leczo?

Drugim, podstawowym składnikiem leczo jest papryka. W garnku może wylądować jakakolwiek – czerwona, zielona czy żółta – jednak w pełni sezonu kupimy też świeżą, polską paprykę białą. Jest ona krucha i delikatna. Doskonale pasuje do leczo, nie dominując smaku innych składników.

Do leczo nie bójmy się dodawać przypraw. Nie trzeba ograniczać się do standardowych, jak słodka sproszkowana papryka, pieprz czy zioła. Niebywały charakter daniu nada szczypta smaków korzennych, pod postacią cynamonu czy świeżo startej gałki muszkatołowej.

Jak zrobić najsmaczniejsze leczo?

Leczo jest daniem niewymagającym, jednogarnkowym i sycącym. Poradzi sobie z nim każdy, nawet mało wprawiony kucharz. O czym należy pamiętać, aby leczo wyszło smaczne? Na początek skupiamy się na pomidorach. To one, pokrojone w grubą kostkę, jako pierwsze lądują w garnku z oliwą, cebulą i czosnkiem.
Następnie dodajemy resztę warzyw, kiełbasę oraz przyprawy. Leczo nie musi gotować się zbyt długo. Najważniejsze, aby przed zdjęciem z ognia wszystkie składniki były miękkie i aby odpowiadała nam konsystencja dania. Jeśli cokolwiek zostanie na następny dzień, z pewnością będzie jeszcze smaczniejsze!

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE