Leczenie kanałowe – ostatnia szansa dla chorego zęba

Leczenie kanałowe – ostatnia szansa dla chorego zęba

Infekcje zębów również są źródłem bakterii, które rozprzestrzeniają się po całym organizmie.
Nic więc dziwnego, że pozbywano się zębów stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Dziś nawet ząb, którego miazga jest mocno zaatakowana przez próchnicę, ma szanse na uratowanie, a możliwe jest to dzięki leczeniu kanałowemu nazywanemu również leczeniem endodontycznym.

Kiedy konieczne jest leczenie endodontyczne?

Słowo endodontyczny pochodzi ze zlepka dwóch greckich słów: endo – wewnątrz oraz odont – ząb. Aby lepiej zrozumieć na czym polega i kiedy konieczne jest leczenie kanałowe warto poznać podstawy anatomii zęba. W jego wnętrzu, pod powierzchnią szkliwa oraz twardej tkanki nazywanej zębiną, znajduje się tkanka miękka – miazga zęba. W jej skład wchodzą naczynia krwionośne, nerwy oraz tkanka łączna. Miazga występuje od korony zęba aż do korzeni, gdzie łączy się z tkankami go otaczającymi. Uczestniczy ona w tworzeniu tkanek twardych w trakcie rozwoju uzębienia.

Leczenie endodontyczne konieczne jest w sytuacji, gdy dochodzi do stanu zapalnego lub infekcji miazgi znajdującej się w kanale zębowym. Ich przyczyny mogą być różne: głębokie zmiany próchnicze w przypadku niewłaściwej profilaktyki stomatologicznej czy pęknięcia i ułamania zęba. Nieleczona infekcja lub stan zapalny miazgi mogą powodować uciążliwy ból, owrzodzenia i prowadzić nawet do utraty zęba. Dlatego gdy pojawiają się niepokojące objawy jak pulsujący ból zęba, przeciągająca się nadwrażliwość na zimno/ciepło, czułość na żucie i gryzienie, przebarwienie zęba, swędzenie czy opuchnięcie dziąsła to mogą być to oznaki stanu zapalnego i nie należy go lekceważyć i udać się do stomatologa (np. http://dpmed.pl/stomatologia) .

Jak wygląda leczenie kanałowe

Wizyty u stomatologa nie należą do przyjemnych, choć w obecnych czasach dbanie o uzębienie nie jest już tak bolesne jak kiedyś. Technika, również w dziedzinie stomatologii, poszła do przodu i nie musimy obawiać się bólu na fotelu stomatologicznym. Niewiedza jest często źródłem strachu wiec warto poznać w skrócie kroki z którymi zetkniemy się w trakcie leczenia kanałowego w gabinecie stomatologicznym:

  • Znieczulenie miejscowe – dzięki znieczuleniu w trakcie całej procedury pacjent nie odczuwa bólu. W czasie usuwania zainfekowanej miazgi zęba dochodzi do podrażnienia nerwu, co bez znieczulenia jest bardzo bolesne. Jednak przy obecnych, skutecznych znieczuleniach pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego stomatolog wykonuje często zdjęcie rentgenowskie aby zorientować się w stanie zęba i przebiegu jego kanałów.
  • Następnie stomatolog, potocznie mówiąc, otwiera ząb, aby móc dostać się do zainfekowanej miazgi i ją usunąć. Cała procedura oczyszczania zęba może odbywać się pod mikroskopem, co zwiększa jej precyzję. Leczenie kanałowe z zastosowaniem najnowszych technik stomatologicznych, pod okiem fachowców przeprowadzane jest np. w Centrum Medycznym DP Med.
  • Po usunięciu zepsutej miazgi kanał przepłukiwany jest dokładnie, w celu usunięcia jej resztek i bakterii. Najczęściej stosowany do tego jest podchloryn sodu – substancja o silnych właściwościach odkażających.
  • Po starannym oczyszczeniu kanału lub kanałów ząb musi zostać zaplombowany. Niektórzy stomatolodzy czekają z tym etapem około tygodnia od oczyszczania, przejściowo umieszczając w zębie opatrunek lub lekarstwo. Czasami kanał nie zostaje oczyszczony całkowicie w ciągu jednej wizyty, wówczas jest on tymczasowo wypełniany.
  • Na kolejnej wizycie lub tego samego dnia, po oczyszczeniu, stomatolog wypełnia ząb gutaperką (naturalna substancja wypełniająca) oraz pastą uszczelniającą.

W pewnych przypadkach, gdy próchnica była bardzo rozległa, konieczna może być rekonstrukcja zęba, gdyż jego osłabiona struktura może potrzebować wsparcia. Jednak nie jest to obligatoryjny etap i ma on miejsce tylko w przypadkach zębów z dużymi ubytkami próchniczymi. Leczenie kanałowe jest techniką, która może uchronić nasz zaniedbany ząb przed usunięciem, a nam oszczędzić kłopotu i kosztów spowodowanych koniecznością sięgnięcia po implanty.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Ostry Sos: przepis
Szpilki: wybierz je mądrze
Gabinet Masażu: jakie powinien spełniać standardy?
Pasaż Handlowy Online: atrakcyjne oferty online
Koktajle Odchudzające: kilka przepisów