Kuchnia polska – tucząca czy nie?

Kuchnia polska – tucząca czy nie?

Tradycje kulinarne Polaków są bardzo różnorodne. Bazują jednak na mięsiwie i produktach mącznych, a także kalorycznych przetworach i tłustych wypiekach. Nasza rodzima kuchnia od zawsze była jedną z najbardziej kalorycznych kuchni świata. Czy jej współczesna odsłona jest pod tym względem inna?

Charakterystyka kuchni polskiej

Czy kuchnia polska jest kaloryczna i tucząca? Na to pytanie większość z nas odpowie twierdząco. Nie ma wątpliwości, że nasze najbardziej tradycyjne przepisy ociekają tłuszczem, a do tego zawierają całkiem sporą ilość mąki i cukru. Wymieńmy tylko najbardziej typowe polskie dania – pierogi, kotlet schabowy, rosół, kapusta z grochem, flaki, pyzy z mięsem, różne rodzaje klusek, treściwe zupy, a ze słodkości racuchy, kaloryczne pączki i konfitury. Wszystkie bardzo sycące i dostarczające mnóstwa energii.

Pamiętajmy, że dawniej pracowało się głównie na roli, dlatego codzienne posiłki musiały być kaloryczne. Praca na polu i w gospodarstwie była zresztą na tyle ciężka, że dawała możliwość wykorzystania całego zapasu energii z posiłków. Dziś mamy inne czasy – wielu z nas pracuje w biurach, a nawet praca fizyczna nie jest aż tak wyczerpującą, jak praca dawnych rolników czy chłopów. Codzienne objadanie się tradycyjnymi daniami kuchni polskiej może więc nie wyjść nam na dobre.

Z drugiej strony, warto pamiętać, że kuchnia polska ma bardzo ciekawą historię i kształtowana była przez różne zagraniczne wpływy. Przez wieki czerpała z kuchni ukraińskiej, rosyjskiej, tureckiej i tatarskiej, żydowskiej, litewskiej i niemieckiej. Nie brakuje w niej też śladów kuchni francuskiej czy włoskiej. Polskie dania są ponadto coraz częściej doceniane na arenie międzynarodowej.

Jeśli chcemy kultywować nasze rodzime zwyczaje kulinarne, a jednocześnie zadbać o zdrowie, nie bójmy się modyfikacji. Współczesne tendencje pokazują zresztą, że da się je wprowadzić z korzyścią dla walorów smakowych tradycyjnych dań.

Kuchnia polska – jak ją odchudzić?

Na przestrzeni wieków kuchnia polska bazowała na produktach zbożowych, gospodarskim i upolowanym mięsiwie, grzybach, miodzie i produktach sezonowych. Było w niej stosunkowo mało warzyw, a podstawę wielu potraw stanowiły buliony oraz warzywno-mięsne wywary. Skutkiem tego kaloryczne były nawet zupy. Obecnie również punktem wyjścia wielu potraw jednogarnkowych jest mięsny, tłusty bulion, większość z nas wie jednak, że smaczną zupę można ugotować i bez niego.

Klasyczny polski obiad składa się z kotleta schabowego lub mielonego. Warto jednak pamiętać, że w kuchni polskiej zawsze obecne były też słodkowodne ryby oraz zdrowe kasze, które współcześnie bardzo często pojawiają się na naszych stołach. Przestajemy też przywiązywać aż tak dużą wagę do obiadu jako najważniejszego posiłku dnia, w związku z czym rezygnujemy z dwóch dań na rzecz jednego.

Jednymi z najcenniejszych składników kuchni polskiej są kiszonki. Kapustę i ogórki kiszone jedzono niegdyś bardzo często i nie powinniśmy tego zmieniać. Warto natomiast eksperymentować z innymi warzywami i jeść je do każdego posiłki. Surówka, pieczone warzywa czy sezonowe jarzyny doskonale pasują do kotleta lub placków. Inspirujmy się poza tym pomysłami na tradycyjne przepisy w wersji wegetariańskiej. Od czasu do czasu możemy sobie zaserwować pierogi ze szpinakiem czy bigos bez boczku i kiełbasy.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *