Kuchnia orientalna – jak zacząć gotować po azjatycku?

Kuchnia orientalna – jak zacząć gotować po azjatycku?

Dania orientalne cieszą się dużym uznaniem w całej Europie, a jednocześnie mają opinię trudnych do wykonania na własną rękę. Nic dziwnego, że wielu z nas kusi możliwość zmierzenia się ze sztuką kulinarną Chin czy Indii w domowej kuchni.
Z odpowiednimi narzędziami i składnikami gotowanie po azjatycku uda się bez problemu. Kuchnia Orientu jest specyficzna, ale odkąd mamy łatwy dostęp do oryginalnych produktów z Azji, nie jesteśmy skazani wyłącznie na stołowanie się restauracjach. Poza tym poszczególne dania zyskały u nas tak dużą popularność, że znacznie lepiej wychodzi nam naśladowanie i balansowanie smaków. A zatem do dzieła!

Kuchnia azjatycka – narzędzia to podstawa

Jeśli chcemy na poważnie rozsmakować swoją rodzinę i znajomych w orientalnych daniach, potrzebujemy kilku niezbędnych akcesoriów. Pierwszym i najważniejszym z nich jest wok, czyli głębokie naczynie do gotowania w bardzo wysokiej temperaturze, w oryginale wykonane ze stali węglowej. Klasyczne woki są głębokie i duże, początkującym zapaleńcom Orientu wystarczy jednak mniejsza patelnia tego typu.

I pamiętajmy, że to naprawdę niezbędne akcesorium – w woku smaży się, dusi i gotuje całe dania, można zrobić w nim nawet zupę i wielowarstwową, skomplikowaną potrawę. Dania z woka są zdrowsze, ponieważ nie ociekają tłuszczem, a jednocześnie zachowują bogactwo smaku i osiągają idealny stopień chrupkości czy wysmażenia. To wszystko dzięki typowi gotowania stir-frying, w którym smażymy ciągle obracając patelnią.

Oprócz woka, który jest absolutną podstawą, w kuchni przyda nam się mocny nóż lub tasak do siekania mięs i warzyw, ale też twardych składników, jak trawa cytrynowa. W zestawie z wokiem od razu kupmy specjalną bambusową miotełkę do czyszczenia patelni oraz chochlę do podlewania dań bulionem lub sosem.

Kuchnia azjatycka – jak osiągnąć ten smak?

Smak dań azjatyckich jest esencjonalny, bogaty i zrównoważony, osiągając balans pomiędzy gorzkim, słodkim, kwaśnym, ostrym i słonym. To w kuchni orientalnej najczęściej odnajdziemy uzależniający wprost smak umami. Aby również nasze domowe potrawy były smaczne i aromatyczne, nie może w nich zabraknąć intensywnych bulionów mięsnych lub warzywnych, grzybów, a także past lub sosów.

Z przypraw wykorzystajmy curry, chili, pieprz syczuański, kurkumę, kumin czy garam masalę. Nie obejdzie się też bez składników takich jak mleko kokosowe, imbir, makaron chiński, trawa cytrynowa, sezam i mango. Potrawy najlepiej smażyć na oleju arachidowym o bardzo wysokiej temperaturze dymienia, a sosy i całe dania zagęszczać skrobią kukurydzianą.

Od jakich dań zacząć?

Być może do naszych ambicji już na początku należy przygotowanie sushi lub pierożków nadziewanych delikatnym mięsem, z kulinarną Azją zapoznawajmy się jednak krok po kroku. Na start warto przygotować indyjskie curry, makaron sojowy z wołowiną i grzybami, rybę z imbirem i sezamem czy japońskie placuszki warzywne. Dobre dania na tym etapie to także orientalny rosół czy zupa z kurczakiem.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE