Jak sprawdzić czy masz dobrze dobrane okulary?

Jak sprawdzić czy masz dobrze dobrane okulary?

Dobrze dobrane okulary nie tylko zapewniają optymalne widzenie, ale również są niemal niewyczuwalne. Na co zwrócić uwagę, dobierając okulary, by dokonać najlepszego wyboru?

Kryteria dobrze dobranych okularów

Okulary dziś to nie tylko przyrząd umożliwiający poprawne widzenie, ale również element garderoby. W salonach optycznych można przebierać spośród okularów o geometrycznych, okrągłych, kanciastych oprawkach we wszystkich możliwych kolorach. Na co zwrócić uwagę, by wybrać dla siebie najlepsze okulary?

Najpierw parametry techniczne

Przy zakupie okularów najważniejsze są ich parametry techniczne. Okulista powinien wpisać na recepcie, jaka ilość dioptrii jest nam niezbędna do skorygowania wady wzroku, a także zaznaczyć, czy mają to być okulary regulujące również astygmatyzm (wtedy recepta zawiera także informacje o cylindrach).

Z taką receptą najlepiej wybrać się do salonu optycznego i tam dokonać zakupu. Osoby, które znają swój rozstaw źrenic i mają już za sobą niejeden zakup okularów, mogą pokusić się również o złożenie zamówienia on-line. W takiej sytuacji jednak przymierzanie okularów odbywa się wyłącznie w sposób wirtualny.

Oceń kształt twarzy

Okulary powinny być nie tylko ładne i estetyczne, ale przede wszystkim dobrze dobrane do kształtu twarzy. Nie mogą wchodzić na brwi, nie powinny również uciskać skroni ani zsuwać się z nosa. Przy doborze okularów najlepiej jest określić kształt twarzy. To właśnie od niego zależy, jaki rodzaj oprawek należy wybrać.

Aby określić, jaką mamy twarz, warto sprawdzić, czy mamy wysoką linię czoła, czy twarz ma taką samą szerokość w każdym miejscu, czy też zwęża się ku linii żuchwy, oraz jak mocno zarysowana jest żuchwa. Na tej podstawie możemy określić, czy mamy twarz owalną, okrągłą, kwadratową czy też trójkątną.
Wbrew pozorom nie jest to bardzo skomplikowane. Po określeniu kształtu twarzy dobrze jest dobrać okulary na zasadzie przeciwieństwa. Na czym to polega?

  • Twarz okrągła – w tym przypadku warto zwrócić uwagę na okulary w kanciastych oprawkach, które pomogą wyostrzyć rysy twarzy.
  • Twarz owalna – ten rodzaj twarzy pozwala poeksperymentować, dlatego że dobrze na niej wyglądają zarówno okulary w geometrycznych oprawkach, jak i te w kanciastych czy typu aviator.
  • Twarz kwadratowa – aby dodać twarzy lekkości i złagodzić rysy, dobrze jest sięgać po okulary w okrągłych oprawkach.
  • Twarz trójkątna, zwężająca się ku dołowi – w tym przypadku sprawdzą się okulary owalne o lekkich oprawkach, które odwrócą uwagę od lżej zarysowanej linii żuchwy.

Jak dobrać kolor oprawek?

Kolor oprawek okularów najlepiej dobierać do swojego typu urody. Osoby o chłodnym typie urody (najczęściej z jaśniejszą karnacją i jasnymi włosami) powinny wybierać oprawki w delikatnych, stonowanych barwach, które nie będą mocno odróżniały się od koloru skóry. U takich osób sprawdzą się zarówno odcienie beżu, jak i szarości czy delikatne pastele.

Przedstawiciele cieplejszych typów urody (o złocistej skórze i ciepłych odcieniach włosów zarówno jasnych, jak i ciemnych) dobrze będą wyglądać w oprawkach w barwach ziemi (beże, brązy, pomarańcze) oraz w trochę mocniejszych kolorach. Osoby odważne i pewne siebie mogą też pokusić się o kolorowe oprawki, które będą definiować ich osobowość, np. czerwone czy zielone.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Gdy już wiemy, jaką mamy twarz, i udało nam się wybrać odpowiednie oprawki, przyjrzyjmy się uważnie samym okularom.

  1. Okulary nie powinny być ani zbyt ścisłe, by nie uciskać skroni, ani też zbyt luźne, by nie zsuwać się z nosa.
  2. Nie mogą również zbyt mocno przylegać do twarzy, by rzęsy nie dotykały szkieł okularowych. Odległość od rogówki do soczewki okularowej powinna wynosić od 12 do 14 milimetrów.
  3. Powinny być niemal niewyczuwalne na twarzy, lekkie i komfortowe.

Pamiętając o powyższych czynnikach, dobierając okulary do kształtu twarzy i typu urody, a także przestrzegając zaleceń z recepty od okulisty, jesteśmy w stanie wybrać najlepsze okulary, które będą należycie spełniały swoją funkcję, a jednocześnie ładnie i estetycznie wyglądały na twarzy.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Krzywe Plecy: jak się nie garbić?
Sposoby Na Kaca: dowiedz się jak go uniknąć
Rodzaje Kawy: dowiedz się więcej o kawie
Rozmiar Penisa: czy jest się czym przejmować?
Witarianizm: na czym polega?
Odpowiedniki Leków: tańsze od oryginalnych leków z tą samą substancją czynną