Krwawienie z nosa – możliwe przyczyny

Krwawienie z nosa – możliwe przyczyny

Krwawienie z nosa nie jest chorobą samą w sobie, ale jest jednym z objawów wielu chorób – od tych niegroźnych zaczynając, a na poważnych nowotworach kończąc.

Dlaczego krwawimy?

Krwawienie z nosa często informuje nas o tym, że możemy cierpieć na takie schorzenia, jak: nadciśnienie tętnicze, niewydolność wątroby, zaburzenia krzepnięcia, a także wiele chorób zakaźnych i na niektóre nowotwory. Poza tym, krwawienie może być wywołane urazem mechanicznym nosa, infekcją górnych dróg oddechowych, a także uszkodzeniem naczyń krwionośnych lub błony śluzowej.

Krwawienie z nosa u dzieci

Jak czytamy na łamach specjalistycznego serwisu medycznego – MedCentre (www.medcentre.pl), osobnym problemem jest upływ krwi z nosa u dzieci. W okresie między trzecim a ósmym rokiem życia, a później w okresie dojrzewania, sporadyczne występowanie krwawień nie ma z reguły podłoża natury chorobowej – piszą specjaliści z MedCentre. Jeżeli jednak objaw ten zbyt często się powtarza, krwawienie jest obfite lub towarzyszą mu inne niepokojące symptomy, np. gorączka, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pediatrą. Uporczywie powracające krwawienia mogą być spowodowane wadami budowy jamy ustnej i nosowej, na przykład przerostem migdałka, budową przegrody nosowej czy nadmiarem naczyń.

Jeśli więc krwawienia z nosa zdarzają nam się naprawdę sporadycznie, raczej nie mamy powodów do obaw. Jeśli natomiast cyklicznie się powtarzają, a upływowi krwi towarzyszą inne, niepokojące objawy, musimy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, by wyjaśnić ich przyczynę.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE