Krem z kasztanów – jak go zrobić i do czego używać?

Krem z kasztanów – jak go zrobić i do czego używać?

Kasztany jadalne to rarytasy, których możemy zakosztować we Włoszech lub Francji, gdzie sprzedaje się je pieczone, z przydrożnych stoisk. Wielbicieli ich orzechowego smaku z pewnością ucieszy przepis na kasztanowy, słodki krem, cudownie urozmaicający desery i smakowite śniadania.

Kasztany jadalne – na krem i nie tylko

Amatorów kasztanowych przysmaków nie brakuje, nie tylko w krajach śródziemnomorskich, gdzie są najbardziej popularne. To tam właśnie rośnie kasztan jadalny, który występuje także na Kaukazie i w Azji Mniejszej. Gatunek ten nie ma nic wspólnego z naszym rodzimym kasztanowcem. Należy do rodziny bukowatych, ale jego orzechy dość znacząco przypominają kasztany, którymi jesienią usłane są ścieżki w polskich parkach. Pamiętajmy jednak, aby nie zbierać naszych kasztanów w celach kulinarnych, ponieważ są trujące!

Co innego kasztany jadalne – te jak najbardziej nadają się do spożycia, zarówno po ugotowaniu i upieczeniu, jak i na surowo. Kasztan jadalny stanowi znakomitą bazę lub dodatek przede wszystkim do deserów i słodkich wypieków, jednak dużym uznaniem cieszy się także w daniach mięsnych lub risotto. Popularna w wielu krajach jest też zupa kasztanowa.

Słodki krem do smarowania z kasztanów to z kolei propozycja dla tych, którzy szukają ciekawej alternatywy dla czekoladowo-orzechowych smarowideł, jakich na rynku jest mnóstwo. Krem kasztanowy to z pewnością droższy wariant, ale jego smak jest wart każdej ceny! Krem możemy przygotować również samodzielnie w domu. Jedyne, czego potrzebujemy to kasztany jadalne, mleko oraz cukier.

Do uzyskania około kilograma kremu kasztanowego musimy mieć pod ręką 500 gramów kasztanów jadalnych. Mogą być świeże w skorupkach lub obrane, wstępnie obgotowane i zapakowane próżniowo. Kasztany w skorupkach uprzednio nacinamy i gotujemy w garnku z wodą lub pieczemy w piekarniku. Po takim przygotowaniu obieramy kasztany, przekładamy je do garnka i zalewamy pół na pół wodą i pełnotłustym mlekiem. Łączna ilość płynów powinna wynosić 500 ml.

Do garnka dodajemy także cukier lub miód w ilości około 5 łyżek stołowych. Całość gotujemy na średnim ogniu przez 10-15 minut, a po zdjęciu z ognia i wystudzeniu miksujemy na gładką, kremową masę. Krem z kasztanów domowej roboty będzie miał jasnobrązową barwę. Należy go przechowywać w lodówce i zjeść w ciągu tygodnia.

Jak wykorzystać krem z kasztanów?

Zastosowania dla kremu z kasztanów jadalnych znajdują się same. Używamy go przede wszystkim tak, jak innych słodkich smarowideł, choć warto pamiętać, że będzie stanowił bardziej wykwintny i bogatszy smakowo dodatek do pieczywa czy naleśników. Krem kasztanowy pasuje oczywiście również do gofrów, ciastek, ciast i tortów. Cudownie wypełni wnętrze tarty, puszystej rolady i babeczek. Kremem możemy też przekładać desery w pucharkach, łączyć go z owocami oraz bitą śmietaną.

100 gramów kasztanów jadalnych to około 200 kcal. Pod tym względem wypadają korzystniej niż orzechy, a nie ustępują im w wartościach odżywczych.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *