Kosmetyki antysmogowe

Kosmetyki antysmogowe

Smog i stres idą ze sobą w parze – oba to nieodzowne wręcz elementy miejskiego życia. Są dla nas zabójcze w wielu aspektach, wpływają bardzo niekorzystnie m.in. na stan skóry. Aby uchronić ją przed kumulacją zanieczyszczeń z powietrza, możemy stosować kosmetyki antysmogowe.

Jak smog wpływa na naszą skórę?

Pyły zawieszone, cząsteczki metali ciężkich oraz toksyczne gazy obecne w smogu mają bardzo szkodliwe oddziaływanie na skórę. Poszczególne komponenty smogu rozpadają się pod wpływem promieniowania słonecznego i zamieniają w wolne rodniki, które mogą przenikać wgłąb skóry. W ten sposób niszczą wiązania kolagenu i elastyny, przyśpieszają procesy starzenia i odbierają skórze jędrność oraz elastyczność.

Dodatkowo smog osiadając na skórze, zapycha ją i ogranicza dostęp tlenu, co nasila skutki powodowane przez aktywność wolnych rodników. Na powierzchni skóry osadzają się ponadto zanieczyszczenia, które implikują nowe stany zapalne lub zaogniają już istniejące, utrudniają leczenie trądziku i nasilają objawy atopii czy egzemę.

Niestety na smog jesteśmy narażeni przez cały rok, nie tylko zimą, w okresie grzewczym. Wiosną i latem tworzą go spaliny oraz zanieczyszczenia przemysłowe. Czy kosmetyki antysmogowe mogą nam pomóc?

Kosmetyki antysmogowe, czyli jakie?

Moda na kosmetyki antysmogowe ułatwia dobór odpowiednich produktów do pielęgnacji, które pomogą nam uchronić skórę przed smogiem. Niektóre z nich są opatrzone etykietą preparatów antysmogowych, ale wiele kremów czy serum również wspomaga skórę w walce z zanieczyszczeniami, a niekoniecznie określa się je w taki sposób. Szukając produktów ochronnych, najlepiej prześledzić skład wybranych kosmetyków.

Za dobry kosmetyk antysmogowy możemy z pewnością uznać taki, który zawiera skoncentrowaną ilość antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze dostarczane skórze z zewnątrz blokują i niszczą wolne rodniki, odżywiają skórę, rozjaśniają i zatrzymują w niej wilgoć. Zaliczymy do nich witaminę C, prowitaminę A i witaminę E, mikroelementy takie jak cynk i selen, a także polifenole i flawonoidy. Antyoksydanty wspomagają procesy naprawcze skóry i łagodzą toczące się na jej powierzchni stany zapalne.

Do kosmetyków antysmogowych możemy zaliczyć również preparaty z bogatą zawartością dobroczynnych kwasów tłuszczowych, z dodatkiem olejków eterycznych czy koenzymem Q10. Ciekawym produktem, który wiąże zanieczyszczenia i zapobiega ich wchłanianiu przez skórę jest aktywny węgiel. Znajdziemy go w kremach, maseczkach, serum czy produktach do oczyszczania twarzy.

Jak chronić skórę przed smogiem i stresem oksydacyjnym?

Życie w mieście wymusza na nas bardziej zaawansowaną pielęgnację skóry. Jej filarem jest oczyszczanie, które powinno być dogłębne i przeprowadzane codziennie pod koniec dnia. Po umyciu skóry warto nałożyć na nią serum wypełnione antyoksydantami i składnikami naprawczymi. Pielęgnację dzienną i ochronę skóry przed toksycznym smogiem wzmocnimy z kolei kremem przeciwsłonecznym w filtrami UVA i UVB oraz kremem silnie nawilżającym i zatrzymującym wodę.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE