Kosiarka spalinowa: kiedy warto po nią sięgnąć?

Kosiarka spalinowa: kiedy warto po nią sięgnąć?

Kosiarki z napędem ręcznym lepiej pozostawić właścicielom małych działek – urządzenia elektryczne poradzą sobie z nieco większymi, rzadko obsadzonymi trawnikami. Jednak w dużym ogrodzie niezastąpiona będzie kosiarka spalinowa. Przekonaj się, jakie są jej wady i zalety oraz dlaczego warto w nią zainwestować.

Zalety kosiarki spalinowej

Zanim kupimy kosiarkę do ogrodu, warto zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania. Do wyboru mamy trzy podstawowe rodzaje: kosiarki napędzane siłą naszych mięśni, urządzenia elektryczne i spalinowe. Kosiarka spalinowa zdecydowanie najlepiej sprawdzi się w przypadku dużych trawników. Charakteryzuje się ona znacznie większą mocą niż urządzenia ręczne i elektryczne; poradzi sobie nawet z bardzo wybujałą trawą. Skosimy nią zarówno proste, równe ogrody, jak i te pofałdowane lub znajdujące się na zboczu wzgórza. Nie ogranicza nas także długość kabla jak w przypadku urządzenia na prąd. Kosiarką spalinową dotrzemy wszędzie, nie zaplątując się w przewody i nie martwiąc koniecznością podłączenia do sieci elektrycznej, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku działek rekreacyjnych.

Wady urządzenia spalinowego

Kosiarki spalinowe mają jednak także swoje wady. Pierwszą z nich jest emisja spalin do otoczenia. Drugą – stosunkowo głośna praca. Z tym problemem można sobie poradzić, kupując wygłuszającą obudowę. Należy jednak liczyć się z dość wysoką ceną takiego rozwiązania. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że kosiarki spalinowe to urządzenia dość ciężkie. Wystarczy jednak wybrać model wyposażony w napęd na przednie lub tylne koła, co znacznie zniweluje ten problem. Jeszcze jednym minusem kosiarek spalinowych jest problematyczna konserwacja – wymaga ona nieco większego nakładu pracy niż ma to miejsce w przypadku urządzeń o napędzie ręcznym lub elektrycznym. Urządzenie spalinowe wymaga dodatkowo wymiany oleju. Konieczna jest także systematyczna pielęgnacja cylindra silnika.

Kosiarki z napędem

Duże połacie trawy do skoszenia to dużo pracy. Jeśli jesteśmy posiadaczami rozległego ogrodu, warto zastanowić się nad kupnem kosiarki spalinowej z napędem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy musieli pchać urządzenia, nasza praca ograniczać się będzie do sterowania nim. Do wyboru mamy napęd na przednie lub na tylne koła. Oba rozwiązania sprawdzają się, choć większą popularność zdobyły kosiarki z napędem na tylne koła; wynika to z możliwości zastosowania prostszego mechanizmu napędzającego, a więc jednocześnie z mniejszych kosztów takiego systemu. Jeśli jesteśmy właścicielami naprawdę rozległego gospodarstwa, dobrym pomysłem może być zakup kosiarki traktorowej. Urządzeniem tym sterujemy w pozycji siedzącej, a nasza praca ogranicza się do kierowania i regulowania wysokości cięcia.

Kosiarka spalinowa to świetne rozwiązanie do dużych ogrodów. Warto rozważyć zakup urządzenia z napędem, tak, aby koszenie trawy stało się przyjemnością, a nie uciążliwym obowiązkiem.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE