Kompostownik – dlaczego warto go mieć?

Kompostownik – dlaczego warto go mieć?

Dzięki własnemu kompostownikowi możemy wzbogacić się o najlepszy, a zarazem najtańszy nawóz organiczny.

Najlepszy kompost pod słońcem – ten z własnej działki

Kompostownik to przewiewny kubeł lub pojemnik, do którego wrzucamy pochodzące z domu i ogrodu odpadki. Przy odpowiedniej wilgotności oraz przewiewności zachodzi w nim proces rozkładu złożonych szczątków organicznych do prostych związków mineralnych, stanowiących pożywienie dla roślin zielonych. Kompostownik jest więc czymś w rodzaju ściółki, nad którą mamy pełną kontrolę. Kompostownik możemy kupić w sklepie ogrodniczym lub wykonać go samodzielnie z palet czy z desek. Ważne, by do jego wnętrza dochodziły powietrze i woda (z opadów) oraz by miał nie więcej niż 120 cm wysokości i 150 cm szerokości.

Co i jak kompostować?

Kompostować możemy przede wszystkim skoszoną trawę, liście i gałęzie drzew oraz krzewów, świeże chwasty, ziemię doniczkową, resztki oraz obierki z warzyw i owoców, skorupki jajek, papierowe opakowania po jajkach i tekturki po zużytym papierze toaletowym, papier, słomę, trociny, siano, łodygi.

Pamiętajmy jednak, żeby nie wypychać nimi kompostownika bezmyślnie. Nie wrzucajmy do niego zwłaszcza tych odpadków, które były silnie potraktowane środkami chemicznymi. Wyjątkowo uważać powinniśmy także przy kompostowaniu chwastów. Do pryzmy kompostownika nie wrzucamy chwastów rozmnażających się wegetatywnie, gdyż mogą przeżyć kompostowanie i pojawić się z ogrodzie z powrotem, a także chwastów z nasionami, ponieważ mogą nam wykiełkować.

Do kompostownika nie wrzucamy ponadto chorych roślin, a także resztek obiadowych, kości, mięsa, tłuszczu, nabiału czy odchodów zwierząt domowych. Obecność ekskrementów naszych pupili w kompostowniku mogłaby doprowadzić nas do zatrucia się chorobami odzwierzęcymi, natomiast gnijące resztki obiadowe najpewniej przyciągnęłyby do ogrodu intruzów w postaci szczurów czy myszy.

Gotowy kompost z kompostownika ma bardzo przyjemny zapach i przypomina wilgotną ziemię. Aby powstał wartościowy i zdrowy kompost, zawartość kompostownika warto od czasu do czasu przebrać, czyli warstwę z dołu przełożyć na wierzch. W czasie suszy musimy też nawadniać kompostownik, tak aby utrzymać w nim stałą wilgotność na poziomie 40-50%. Odpadki powinniśmy ze sobą mieszać, a twarde i duże części rozdrabniać.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Trawnik Z Rolki: dlaczego warto go wybrać
Soda Oczyszczona: poznaj jej zastosowanie
Czyste Okna: krok po kroku
Koszty Grzejników: jak zaoszczędzić?
Aranżacja łazienki: wanna czy prysznic?