Komory hiperbaryczne jako terapia

Komory hiperbaryczne jako terapia

Terapia w komorze hiperbarycznej polega na oddychaniu czystym tlenem w tubie lub w pomieszczeniu pod ciśnieniem. Na jakie choroby są polecane sesje w komorze hiperbarycznej? Ile procedur należy przeprowadzić?

Jak działają komory hiperbaryczne?

Ilość tlenu, którą krew może przenosić wzrasta dzięki tej terapii i jest tymczasowo przywracana do normalnego poziomu gazów we krwi i funkcji tkanek. Pomoże to w gojeniu się i zwalczaniu infekcji. Ciśnienie powietrza w komorze będzie trzykrotnie wyższe niż normalnie, a płuca będą w ten sposób gromadzić więcej tlenu.

Istnieje wiele chorób, które mogą być wyleczone poprzez terapię w komorze hiperbarycznej, takich jak choroba dekompresyjna (zagrożenie, które może wystąpić podczas nurkowania), ciężkie zatrucie tlenkiem węgla i zatorem gazowym tętnic. Komora hiperbaryczna pomaga w walce z tymi chorobami.

Komora hiperbaryczna – potencjalne zagrożenia

Mimo, że terapia w komorze hiperbarycznej jest w większości przypadków bezpieczna, istnieje potencjalne ryzyko związane ze zmianą ciśnienia powietrza. Na przykład, może wystąpić przejściowa krótkowzroczność spowodowana czasową zmianą soczewki oka.
Zapadnięcie się płuc może nastąpić w wyniku zmian ciśnienia powietrza. Może dojść do wycieku płynu i pęknięcia błony bębenkowej, a także do drgawek z powodu zbyt dużej ilości tlenu w centralnym układzie nerwowym. W pewnych sytuacjach może dojść do pożaru z powodu bogatego w tlen środowiska komór.

Zalety sesji w komorze hiperbarycznej

Procedura może być przeznaczona dla jednej osoby, na stole wsuwanym do przezroczystej, plastikowej tuby.
Innym sposobem jest przebywanie w pomieszczeniu zaprojektowanym do pomocy kilku osobom. Możesz otrzymywać tlen przez maskę na twarzy lub lekki, przezroczysty kaptur na głowie.

komory hiperbaryczne

Ciśnienie powietrza, które otrzymasz, spowoduje tymczasowe uczucie pełności w uszach, podobne do tego, które występuje w samolocie lub na dużej wysokości. Uczucie to może być złagodzone przez ziewanie lub przełykanie. Zabieg trwa zazwyczaj dwie godziny, a po jego zakończeniu możesz czuć się zmęczony.

Ile sesji jest potrzebnych?

W zależności od stanu zdrowia, możliwe jest, że będziesz potrzebował więcej niż jednej sesji w pomieszczeniu takim jak komora hiperbaryczna.
Na przykład, jeśli pacjent dochodzi do siebie po zatruciu tlenkiem węgla, może potrzebować trzech wizyt, doskonałym miejscem jest choćby komora hiperbaryczna w Krakowie. Nie gojące się rany mogą wymagać 20-40 sesji terapeutycznych.

Czy komora hiperbaryczna pomaga w leczeniu nowotworów?

Kiedy oddychasz, tlen przechodzi do płuc i jest przenoszony do krwi, aby zasilić komórki w całym organizmie. Komórki nowotworowe również potrzebują tlenu, aby przetrwać. Przez to guzy tworzą nowe naczynia, które podłączają się do zaopatrzenia organizmu w krew – proces ten nazywany jest angiogenezą.

Ponieważ guzy szybko się rozwijają, przerastają swoje zaopatrzenie w tlen, ale niestety nie zawsze hamuje to ich wzrost. Badania pokazują, że niektóre nowotwory mogą się rozwijać i opierać leczeniu, gdy są pozbawione tlenu, co nazywamy hipoksją.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Celiakia: diagnoza i leczenie
Zwyrodnienie Stawu Biodrowego: diagnoza i leczenie
Wiosenne Przemęczenie: jak je rozpoznać?
Wady Wzroku: poznaj sposoby usuwania
Przepuklina Brzuszna: diagnoza i leczenie
Udar: co zrobić, kiedy wystąpi?