Kołtuny we włosach – jak sobie z nimi radzić?

Kołtuny we włosach – jak sobie z nimi radzić?

Plączące się kosmyki mogą dość łatwo przybrać formę trudnych do rozczesania kołtunów. Jak zapobiegać ich powstawaniu i co można poradzić na już istniejące kołtuny? Czy splątane pukle to oznaka niewystarczającej higieny?

Kołtun ludzka rzecz

Kołtuny we włosach były ciekawym zjawiskiem w wierzeniach ludowych. W dawnych czasach utrzymywano, że w kołtunach kumulują się złe moce, jednak dzięki temu reszta ciała chroniona jest od chorób i ataku demonów. Kołtuny „pielęgnowano” więc starannie, a gdy były już pokaźne, obcinano. Współcześnie skołtunione włosy kojarzą się głównie z brakiem higieny, lecz w wielu przypadkach ocena ta jest niesprawiedliwa.

Niekiedy włosy mają naturalne predyspozycje do kołtunienia. Dotyczy to zwłaszcza włosów podatnych, delikatnych i lekkich, które w niekorzystnych warunkach szybciej tracą ład. Ponadto kołtunieniu włosów sprzyjają wiatr, noszenie czapki, a nawet uprawianie sportów. Także podczas snu i kontaktu z poduszką włosy odkształcają się i plączą.

Kołtuny mogą pojawić się zarówno na włosach niskoporowatych, jak i wysokoporowatych. Nawet, gdy mamy do czynienia z kołtunem, który niełatwo poddaje się rozczesywaniu, mimo wszystko nie warto go obcinać.

Czego nie robić, jeśli chcemy pozbyć się kołtunów?

Po pierwsze, kołtunów lepiej nie rozczesywać na suchych włosach. Kosmyki mogą przez to połamać się i poszarpać, a nawet urwać. Nie polecamy również szarpania kołtuna szczotką – z tworem tym należy postępować delikatnie i stopniowo rozczesywać włosy.

Aby kołtun nie powstawał, musimy ponadto zadbać o właściwe mycie włosów. Na głowę nie wolno nakładać szamponu prosto z butelki i używać zbyt ciepłej wody.

Szczotka i odżywka – poradzą sobie z kołtunami

Najprostszy sposób zapobiegnięcia plątaniu się włosów to ich regularne czesanie. Jeśli na naszych włosach często pojawiają się kołtuny, warto spinać je w gładki kucyk, na przykład, gdy na zewnątrz wieje silny wiatr lub mamy zamiar założyć szal czy golf.

Dodatkowo, po umyciu włosów warto stosować odżywki keratynowe oraz proteinowe (keratynowe nieco rzadziej), oleje oraz silikony.

Najlepiej z kołtunami radzą sobie szczotki z włosiem dzika oraz szczotki do tapirowania. Jednak przed ich użyciem, starajmy się włosy rozdzielić palcami, kosmyk po kosmyku. Następnie czeszemy całe włosy, zaczynając od końcówek.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE