Kolagen roślinny – czy warto go stosować?

Kolagen roślinny – czy warto go stosować?

Utrata kolagenu najbardziej daje się we znaki na powierzchni skóry. Zmarszczki, bruzdy, cellulit, worki pod oczami, przebarwienia – jeśli chcemy ich uniknąć, musimy zmienić pielęgnację twarzy i ciała na odmładzającą. Czy kosmetyki z kolagenem roślinnym pomogą naszej skórze i polepszą jej wygląd?

Kolagen roślinny a zwierzęcy

Kolagen jest naturalnym białkiem występującym w skórze, tkance kostnej oraz w ścięgnach. Odpowiada za właściwe napięcie skóry, jej nawilżenie, równy koloryt oraz sprężystość. Gdy jego włókna zaczynają się osłabiać, a produkcja nowych cząstek kolagenu zwalnia, widzimy to w pierwszej kolejności na skórze twarzy. Wówczas bardzo chętnie sięgamy po kosmetyki oraz suplementy z naturalnym kolagenem. Białko to możemy uzupełnić także wprowadzając do diety galaretki i niektóre produkty mięsne. Na rynku znajdziemy również kolagen roślinny, dostępny zarówno jako składnik kosmetyków, jak i suplement diety na stawy i ścięgna.

Czym jest i jak działa kolagen roślinny?

Kolagen roślinny, zwany też fitokolagenem, to dobra propozycja dla wegetarian i wegan, którzy chcieliby poprawić kondycję swojej skóry, ale z przyczyn etycznych nie zamierzają sięgać po produkty z naturalnym kolagenem zwierzęcym. Fitokolagen jest też świetnym komponentem kosmetyków powstających z myślą o fanach roślinnej pielęgnacji.

Typowy kolagen roślinny to wielocukier, zawierający białko o nazwie ekstensyna. Ekstensyny mają właściwości nawilżające, składają się z glikoprotein oraz polisacharydów. Występują w ścianach komórkowych roślin i zawierają podobną ilość aminokwasów, co kolagen zwierzęcy. Aminokwasy te stymulują produkcję kolagenu i pomagają odbudować włókna elastyny. Kolagen roślinny pod taką postacią bardzo skutecznie nawilża nie tylko skórę, ale i włosy, hamując utratę przez nie wilgoci.

Skóra w wyniku stosowania fitokolagenu staje się gładka, bardziej nawodniona i sprężysta. Jest też chroniona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza suchym powietrzem czy mrozem.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *