Kobieta w kuchni: jak przygotować idealny sok?

Kobieta w kuchni: jak przygotować idealny sok?

W przypadku soków nie musimy przecież tracić czasu na ich dokładne umycie, oczyszczenie z pestek czy nawet na przeżuwanie. Własnoręcznie przygotowane soki są zatem doskonałą alternatywą dla warzyw i owoców, które stanowią wartościowe źródło cennych składników odżywczych, dzięki którym możemy cieszyć się doskonałym zdrowiem.

Jakie urządzenie wybrać?

Na pozór, podjęcie decyzji dotyczącej tego, czy powinniśmy zakupić wyciskarkę czy też sokowirówkę, jest trudne. Okazuje się jednak, że rozwiązaniem może być zadanie sobie kilku najważniejszych pytań, które z pewnością pomogą nam w dokonaniu wyboru.

Ile może kosztować?

Przede wszystkim, należy się zastanowić, jak dużą sumę pieniędzy jesteśmy skłonni wydać na taki zakup. Okazuje się bowiem, że różnica w cenie sokowirówek oraz wyciskarek jest naprawdę spora. Wystarczy wspomnieć, że najtańsze sokowirówki są dostępne już od 100 zł, natomiast decydując się na wyciskarkę, powinniśmy się przygotować na wydatek rzędu 1 000 złotych.

Jak szybko ma pracować?

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest szybkość pracy takich urządzeń. Jeśli zatem jesteśmy właścicielami lokalu gastronomicznego i zależy nam na tym, by soki powstawały w szybkim tempie, zdecydowanie warto postawić na sokowirówkę. Jest ona bowiem w stanie przetworzyć spore ilości owoców w bardzo krótkim czasie, przez co zamówienia klientów mogą być realizowane niemalże natychmiast. Dodatkowo sokowirówka jest w stanie pracować niemalże bez przerwy.

———————————————————————————————–

Przeczytaj również: Jak wzmocnić odporność? na centrumwitalnosci.pl

———————————————————————————————–

Jeśli jednak urządzenia tego typu planujemy używać wyłącznie w domu, wciąż warto zastanowić się nad nabyciem wyciskarki. Pracuje ona znacznie wolniej od sokowirówki, gdyż na 1 litr soku musimy poczekać około 5 minut, jednak ma ona jedną ważną zaletę, która została opisana poniżej.

Jakiej jakości soków oczekujemy?

Trzecim pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać podczas zakupów, jest jakość soków otrzymywanych dzięki danemu urządzeniu. W tym wypadku wyciskarki zajmują bowiem pierwsze miejsce, zostawiając sokowirówki daleko w tyle. Soki z obu tych sprzętów różnią się przede wszystkim ilością posiadanych składników odżywczych, ale także smakiem czy wyglądem.

Robiąc soki w wyciskarce otrzymujemy smakowity, gęsty napój, który dodatkowo dostarcza naszemu organizmowi mnóstwo cennych substancji odżywczych. Niestety taki sam sok, zrobiony jednak w sokowirówce, raczej nie spełni naszych oczekiwań pod tym względem. Oprócz tego, że posiada on mniejszą ilość składników odżywczych, co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka, to z pewnością zauważymy również, iż jego smak jest inny w porównaniu z samymi warzywami czy owocami, z których został wykonany.

Skąd takie różnice? Każde z tych urządzeń ma nieco inną technikę, dzięki której możliwe jest pozyskiwanie soków. Zastosowane w sokowirówkach szatkowanie czy też przecieranie owoców i warzyw powoduje, iż uszkodzeniu ulegają komórki, przez co tracimy mnóstwo cennych substancji zawartych w takich produktach. W przypadku wyciskarek natomiast sok jest wytłaczany z owoców i warzyw, dzięki czemu wszelkie ich bogactwo zostaje przeniesione do soku właśnie.

Jakość soków zależy jednak nie tylko od techniki ich pozyskiwania, ale również od tego, jak szybko pracuje dane urządzenie. Jak wspomniano już wcześniej, sokowirówka jest szybsza. Ale praca na wysokich obrotach sprawia, że powstała w takim procesie wysoka temperatura niszczy takie składniki odżywcze jak chociażby witaminy. Poza tym, związane z szybkością pracy napowietrzenie soków skutkuje skróceniem się terminu ich przydatności. Żadna z tych rzeczy nie jest natomiast problemem w przypadku wyciskarki, ponieważ wolna praca wałka ślimakowego uniemożliwia podniesienie się temperatury. A dzięki temu soki zachowują wszystkie cenne składniki i do tego mają wydłużoną trwałość.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Cydr: lekki i orzeźwiający smak jabłek
Porady Medyczne W Sieci: czy warto googlować choroby?
Jednodniowe Soczewki Kontaktowe: wygodne, praktyczne i niebanalne
Wielkość Penisa: jak go zwiększyć?
Łączenie Przypraw: poznaj najważniejsze zasady
Domowe Syropy: wsparcie w walce z przeziębieniem