Kobiecy problem – skończ z nim

Kobiecy problem – skończ z nim

Wrastające włoski po depilacji to problem, który, choć wydaje się niewielki, potrafi prawdziwie dać się we znaki. Dlaczego? Po pierwsze, wrastające włoski wyglądają nieestetycznie, po drugie, współwystępujące z nimi stany zapalne, niekiedy powodują ból i uczucie dyskomfortu, a po trzecie, wrastanie włosków może powodować bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia przebarwienia i blizny. Jak zatem, raz na zawsze, pokonać ten problem? Przyjrzyjmy się mu bliżej i spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Skąd to się bierze?

Mówi się, że wrastanie włosków to problem tylko tych kobiet, które pozbywają się zbędnego owłosienia metodami mającymi je wyrywać, czyli np. poprzez depilację woskiem czy pęsetą . Nic bardziej mylnego. Włoski mogą również wrastać w skórę, jeśli pozbywamy się ich golarką i nie wyrywamy wraz z cebulkami, a jedynie przycinamy. Cały szkopuł w tym, iż włosy wrastają dlatego, że z jednej strony, np. poprzez depilację, stają się coraz słabsze i po jakimś czasie nie są w stanie przebić się przez skórę. Z drugiej jednak strony, poprzez golenie i niedostateczną pielęgnację skóry, często sprawiamy, że nawet nieosłabione włosy nie mogą się przez nią przebić.

Jak radzić sobie z wrastaniem włosków?

Jeśli występuje u nas problem wrastania włosków, warto udać się z nim do dermatologa, który dokładnie oceni sytuację i znajdzie jej zindywidualizowane rozwiązanie. Jednak oprócz wizyty u lekarza, można też pomóc sobie samodzielnie w domu. Jak to zrobić?

Po pierwsze, jeśli problem pojawia się po depilacji woskiem lub depilatorem, warto na jakiś czas odstawić te metody usuwania owłosienia i wybrać golarkę, która nieco wzmocni włosy. Jeśli mamy problem z wrastaniem włosów, zawsze należy pamiętać o dokładnym nawilżaniu całego ciała, najlepiej po codziennym prysznicu. W tym celu używajmy silnie nawilżających produktów. Dzięki nawilżeniu i uelastycznieniu, skóra będzie bardziej miękka, a włosom łatwiej będzie się przez nią przebić.

Często wykonujmy peeling całego ciała – czy to za pomocą jedynie preparatu peelingującego, czy też gąbki lub szczotki. Przy problemie wrastania włosków ważne jest, aby systematycznie usuwać zrogowaciały i martwy naskórek, który utrudnia włosom wydostanie się na powierzchnię skóry.

Warto również pamiętać o podstawowych zasadach postępowania, których musimy przestrzegać, gdy zmagamy się już z wrastającym włosem. Aby nie doprowadzić do powstawania przebarwień i blizn, nigdy nie wyciskajmy stanu zapalnego, ani go nie drażnijmy. Aby się z nim pożegnać, warto sięgnąć natomiast po preparaty przeciwzapalne, dostępne w każdej aptece bez recepty i cierpliwie czekać, aż stan zapalny minie, a włosek sam wyjdzie na powierzchnię skóry.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE