Klimakterium – najczęściej zadawane pytania

Klimakterium – najczęściej zadawane pytania

Nie każda z nas jest w pełni świadoma tego, co tak naprawdę kryje się pod terminem „klimakterium”. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące menopauzy, jej przebiegu, objawów – w tym uciążliwej suchości pochwy.

Klimakterium – co to takiego?

Klimakterium, czyli menopauza, z medycznego punktu widzenia to ostatnia miesiączka, która występuje w sposób regularny i samoistny, a po której w okresie minimum 12 miesięcy nie wystąpiła kolejna. Klimakterium możemy podzielić na:

  • etap premenopauzalny – występuje pomiędzy 43. a 49. rokiem życia, w organizmie kobiety dochodzi wtedy do pierwszych zmian hormonalnych i powolnego wygaszania pracy jajników, czego efektem mogą być nieregularne miesiączki, plamienia. Kobieta może zaobserwować u siebie nagłe uderzenia gorąca czy częste zmiany nastrojów, ogólne zmęczenie i bezsenność;
  • etap postmenopauzalny – występuje pomiędzy 49. a 55. rokiem życia, rozpoczyna się po ostatniej miesiączce i wygaśnięciu czynności jajników. Poziom hormonów stabilizuje się na niższym poziomie, przez co kobiecie mogą towarzyszyć inne dolegliwości, jak utrata jędrności skóry, wypadanie włosów czy suchość pochwy.

Jak radzić sobie z suchością pochwy w trakcie klimakterium?

Suchość pochwy to jedna ze zmian zachodzących w ciele kobiety w trakcie klimakterium, która może bardzo uprzykrzać życie i negatywnie wpływać na samopoczucie i powodować duży dyskomfort.

Dlaczego suchość pochwy tak często występuje w trakcie menopauzy? Przede wszystkim jest to spowodowane zmniejszeniem ilości wydzielanego śluzu, a także utratą przez niego lepkości, do których dochodzi na skutek spadku wydzielania hormonów. W tym czasie w okolicach pochwy i sromu możesz zaobserwować pieczenie, swędzenie, podrażnienie, a także ból w trakcie stosunku. Suchość pochwy może także powodować problemy z układem moczowym.

Jak radzić sobie z suchością pochwy w trakcie klimakterium? Istnieje kilka rozwiązań, jednak przede wszystkim, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii, warto poinformować o tym swojego ginekologa. Może on przepisać odpowiednie leki hormonalne. W sytuacjach, w których pacjentka nie może stosować leczenia hormonalnego, warto sięgnąć po kremy o działaniu nawilżającym, zawierające przede wszystkim witaminy A oraz E.

Czy dieta ma wpływ na objawy klimakterium?

W czasie menopauzy w ciele kobiety dochodzi do wielu ubytków, które należy uzupełniać. Pomocnym rozwiązaniem jest wybranie odpowiedniej diety, która będzie dostarczać nam odpowiednich substancji odżywczych oraz witamin i składników mineralnych, które będą mieć dobroczynny wpływ także na nawilżenie i jędrność naszej skóry. Wybierając produkty bogate w fitoestrogeny, kwas foliowy, witaminę D czy kwasy omega-3, możesz znacząco poprawić jakość swojego życia. Wybieraj ciemne, pełnoziarniste pieczywo, suszone owoce, oleje roślinne, orzechy, rośliny strączkowe, a także świeże owoce i warzywa oraz ciecierzycę.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE