Kinetoza. Sprawdź, jakie objawy daje choroba lokomocyjna i jak sobie z nią radzić

Kinetoza. Sprawdź, jakie objawy daje choroba lokomocyjna i jak sobie z nią radzić

Ponoć co dziesiąty dorosły nie wyrasta z choroby i wybierając się w podróż samochodem, autobusem czy samolotem odczuwa negatywne jej skutki. A trzeba przyznać, że objawy choroby lokomocyjnej potrafią solidnie dać w kość i zepsuć nawet najlepiej zapowiadający się wyjazd. Zazwyczaj pierwsze symptomy kinetozy pojawiają się już kilkanaście minut po rozpoczęciu jazdy. W zależności od indywidualnych uwarunkowań, mogą być one mniej lub bardziej nasilone.

Nieprzyjemne objawy choroby lokomocyjnej

Objawy choroby lokomocyjnej (sprawdź też tutaj: O chorobie lokomocyjnej – Aviomarin) mogą mieć różną postać. U niektórych osób występują tylko nudności. U innych, obok mdłości pojawiają się zawroty i bóle głowy. U jeszcze innych może wystąpić nadmierna potliwość, ślinotok lub wręcz przeciwnie – nadmierna suchość w jamie ustnej. Maluchy na chorobę lokomocyjną najczęściej reagują wyraźną apatią, zmęczeniem, brakiem apetytu i wymiotami. Początkowe objawy choroby lokomocyjnej są zazwyczaj niewinne. Wszystko zaczyna się od złego samopoczucia i potów. Następnie może pojawić się nagłe zmęczenie, osłabienie, hiperwentylacja oraz ból głowy. Niekiedy chorobie lokomocyjnej towarzyszą bóle brzucha i ucisk w żołądku. W kinetozie zakłócona zostaje też częstotliwość tętna, skóra staje się blada, trudno nam oddychać. 

W skrajnych przypadkach występuje zaburzenie rytmu serca. Nadwrażliwcy, którzy mają podrażniony narząd spiralny w uchu wewnętrznym, mogą dodatkowo odczuwać szumy w uszach i słyszeć przytłumione dźwięki. Jeżeli ruch stanowi przyczynę nudności, a problem nie zostanie w porę rozwiązany, niemal pewne jest wystąpienie wymiotów. W przeciwieństwie do innych chorób, którym towarzyszą wymioty, w tym przypadku ich wystąpienie nie przynosi ulgi. Większość objawów choroby lokomocyjnej ustępuje samoczynnie – po opuszczeniu środka transportu i zaczerpnięciu świeżego powietrza. Tylko u jednej osoby na dziesięć nieprzyjemne dolegliwości mogą utrzymywać się nawet do kilku dni po podróżny i tym samym uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.

Jak walczyć z dokuczliwymi dolegliwościami?

Objawy choroby lokomocyjnej potrafią odebrać całą radość z podróżowania i na dobre zepsuć wyjazd. To prawda. Jednakże nie każda podróż musi wyglądać tak samo. Istnieje szereg sposobów na łagodzenie przykrych symptomów kinetozy. Prostym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie dyskomfortu jest wybranie pociągu zamiast autobusu czy samochodu. Pociąg jest tym środkiem transportu, który kołysze najmniej i w którym można rozprostować kości czy przespacerować się. Jeśli nie masz wyjścia i musisz podróżować autobusem, samochodem lub samolotem zawsze staraj się zająć miejsce, w którym najmniej odczuwa się bodźce związane z podróżą. W autobusie jest to przód lub środek pojazdu, z dala od osi kół. W samolocie z kolei – miejsce koło skrzydeł.

W aucie idealnym miejscem jest środek tylnego siedzenia. O ile to tylko możliwe, staraj się patrzeć w jedną stronę. Kieruj wzrok w dal, nad linię horyzontu. Przed podróżą, jak również w jej trakcie unikaj dużych, tłustych i ciężkostrawnych posiłków. Ale uwaga! Nigdy nie podróżuj z pustym żołądkiem. To jeszcze bardziej nasili objawy choroby. Najlepiej godzinę przed planowaną podróżą zjedz coś lekkiego. Na drogę możesz zabrać ze sobą lekkie przekąski, np. daktyle, orzechy, ciasteczka owsiane lub imbirowe. Pragnienie gaś wodą i staraj się unikać słodkich, zwłaszcza gazowanych napojów. W trakcie jazdy nie czytaj ani nie pracuj na laptopie. Lepiej zajmij się rozmową lub słuchaniem odprężającej muzyki. Warto również zadbać o to, aby w każdą podróż wybierać się wypoczętym i zrelaksowanym. Stres i zdenerwowanie nie pomagają, a mogą tylko nasilić problem.
 

Domowe sposoby na chorobę lokomocyjną

Istnieje również szereg domowych, tak zwanych babcinych sposobów na męczące objawy choroby lokomocyjnej. Aby zminimalizować nudności lub wcale do nich nie dopuścić, warto zaopatrzyć się w cukierki miętowe i mieć je zawsze pod ręką. Dobrze sprawdzi się też żucie gumy miętowej lub picie miętowej herbatki. Nieprzyjemne objawy kinetozy skutecznie zminimalizuje imbir. Pomocne są zarówno imbirowe cukierki, jak również imbirowa herbata.

A co z lekami na chorobę lokomocyjną?

Nieprzyjemne i męczące objawy choroby lokomocyjnej pomogą złagodzić preparaty apteczne w postaci plastrów lub łatwych do połknięcia tabletek. Większość z nich można nabyć bez recepty, jak np. Aviomarin. Tego typu preparaty posiadają substancje, które nie tylko działają przeciwwymiotnie, ale także łagodnie uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy.
 

A R T Y K U Ł  P A R T N E R A

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Gorączka: domowe sposoby na zbijanie temperatury
Zimne Dłonie I Stopy: o czym świadczą?
Odwodnienie: może doprowadzić do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu
Aparaty Ortodontyczne: rodzaje i zastosowanie
Olejek Cbd: właściwości i zastosowanie
Oparzenia Skóry: jak je opatrzyć?