Optometrysta – kim jest i jakie są jego zadania?

Optometrysta – kim jest i jakie są jego zadania?

Jeśli mimo noszenia okularów lub soczewek kontaktowych wciąż odczuwasz stopniowe pogarszanie się wzroku, to zdecydowanie warto zasięgnąć w tej kwestii porady specjalisty.
Wbrew pozorom nie musi to być lekarz okulista. Do niego najlepiej udać się w przypadku nagłej choroby oczu, stanów zapalnych czy bólu odczuwanego w okolicy oczodołów.
Do kogo więc pójść, by rozpocząć lub kontynuować korekcję wzroku? Najlepszym wyborem będzie optometrysta! Kim jest i na czym polega jego praca? Odpowiadamy!

Kim jest optometrysta?

Najprościej ujmując – to specjalista od korekcji wzroku. To właśnie on proponuje ewentualne zabiegi, a także dobiera okulary i soczewki kontaktowe do potrzeb pacjenta.
Co więcej, właśnie dzięki niemu możliwe jest prowadzenie rehabilitacji wzrokowych. Choć optometrysta nie jest lekarzem, to wykonuje regulowany zawód medyczny, wymagający odpowiedniego wykształcenia i znany na polskim rynku pracy od ponad 30 lat. Doskonałych specjalistów znajdziesz np. w Optegrze, klikając tutaj:
https://www.optegra.com.pl/nasz-zespol/klinika-warszawa.

Czym zajmuje się optometrysta?

Skoro wiesz już, kto to jest optometrysta, warto też dowiedzieć się, czym konkretnie zajmuje się ten specjalista i kiedy udać się do niego na konsultacje. Jego najważniejszymi zadaniami są:

  • Badania wzroku oraz jego funkcji – w tym celu wykonywane są badania diagnostyczne, dzięki którym optometrysta może ocenić stan zdrowia oczu. Dokonuje również pomiarów ostrości wzroku widzenia i określa wadę wzroku.
  • Dobieranie okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych.
  • Nauka zakładania soczewek a także ich pielęgnacji oraz zachowania bezpieczeństwa podczas ich użytkowania. Optometrysta zajmuje się także edukacją w dziedzinie ogólnego dbania o wzrok.
  • Diagnoza chorób oczu oraz kierowanie do odpowiednich specjalistów, np. takich jak lekarz okulista.
  • Diagnoza zaburzeń widzenia i prawidłowości poruszania się gałki ocznej oraz ustalenie związanego z nimi planu terapii wiedzenia, a także pomoc we wdrożeniu go w życie.

Jeżeli nie nastąpiło u Ciebie nagłe pogorszenie wzroku (tylko ten tracił na wyraźności z biegiem czasu, np. stopniowo coraz dalej odsuwasz telefon lub ostatnio musisz podejść bliżej by przeczytać ogłoszenie z tablicy), stan zapalny czy inne poważniejsze schorzenie, to możesz udać się właśnie do optometrysty. Przeprowadzi odpowiednie badania w celu wystawienia diagnozy. Jeśli Twój problem okaże się być związany z chorobą oczu, a nie korekcją wady refrakcji lub zaburzeń widzenia obuocznego, zostaniesz skierowany do lekarza okulisty.

Optometryczne badanie wzroku – na czym polega?

Optometryczne badanie wzroku różni się od tego, które wykonuje lekarz okulista, ponieważ ten skupia się na chorobach oczu, a nie na samej korekcie wady wzroku (wady refrakcji).
Jak więc wygląda takie badanie?

  • Podstawą jest wywiad, dzięki któremu specjalista dowie się więcej o Twoim stanie zdrowia oraz problemach, z jakimi do niego przyszedłeś.
  • Następnie wykonywane są badania wstępne, które sprawdzają, jak funkcjonuje Twój narząd wzroku. Kolejnym krokiem będą badania subiektywne wykonywane za pomocą foroptera (specjalnego urządzenia wyposażonego w soczewki plusowe, minusowe i korygujące astygmatyzm), a także polegające na odczytywaniu literek z tablicy. Na tej podstawie optometrysta może dobrać Ci odpowiednią korekcję wzroku.
  • Jeśli nie ma wskazań do innych badań, optometrysta będzie mógł wystawić Ci receptę na okulary, soczewki kontaktowe czy specjalistyczne urządzenia. Jest też możliwość, że zostaniesz przez niego skierowany na dalsze badania lub diagnostykę u niego samego bądź lekarza okulisty.

Pamiętaj, że optometrysta to nie okulista, a specjalista wspomagający jego zadania i często je poprzedzający.
Warto zatem najpierw udać się właśnie do niego, by dowiedzieć się, czy konieczna będzie konsultacja lekarska. Raz na 2 lata należy wykonać badanie dna oka u lekarza okulisty, aby sprawdzić jego prawidłowe funkcjonowanie. Narząd wzroku jest skomplikowany i niezwykle ważny. Z jego pomocą obierasz około 80% bodźców docierających do Ciebie z zewnątrz. Dlatego tak ważna jest współpraca obu specjalistów: optometrysty i okulisty.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *