Kiedy wykonuje się badanie USG bioderek u niemowląt?

Kiedy wykonuje się badanie USG bioderek u niemowląt?

 

Badanie to wykonuje się przede wszystkim po to, by sprawdzić, czy stawy biodrowe maluszka rozwijają się prawidłowo i czy nie wykazują cech dysplazji.

Co to jest dysplazja?

Dysplazja polega na nieprawidłowym rozwoju panewki stawu biodrowego, co w najcięższych postaciach grozi zwichnięciem stawu. Nieleczona prowadzić może do nierówności kończyn, utykania dziecka, wczesnych dolegliwości bólowych, aż do wtórnych zmian zwyrodnieniowych, a nawet do wymiany stawu na sztuczny. Pomimo że USG bioderek nie jest obowiązkowe, zaleca się, aby każde dziecko po urodzeniu zostało zbadane przez lekarza, najlepiej ortopedę, i miało wykonane badanie USG w celu wykluczenia lub wczesnego wykrycia dysplazji stawu biodrowego.

Jakie są czynniki ryzyka dysplazji?

Pierwszym z nich jest płeć dziecka. Dziewczynki są narażone na dysplazję stawu biodrowego aż pięciokrotnie razy częściej niż chłopcy. Kolejnymi czynnikami ryzyka są ułożenie pośladkowe dziecka w trakcie porodu, a także masa urodzeniowa powyżej 4000g. Wpływ na stawy noworodków może mieć również ciąża mnoga. Ponadto jeśli ktoś z najbliższej rodziny (rodzice, starsze rodzeństwo) cierpiał na dysplazję stawów biodrowych, zwiększa to ryzyko wystąpienia jej u maluszka. Wykonanie badania USG bioderek pozwala zdiagnozować dysplazję we wczesnej fazie, a następnie podjąć działania mające na celu pomoc dziecku.

Jak przebiega i kiedy wykonać badanie?

USG bioderek wykonuje lekarz. Jest to całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne badanie. Przy pomocy aparatu ultrasonograficznego lekarz obserwuje kolejne elementy stawu biodrowego i na tej podstawie potrafi wykluczyć bądź wykryć ewentualne nieprawidłowości. Samo badanie trwa maksymalnie 20 minut, a rodzice od razu dostają wyniki i zalecenia do dalszego postępowania.

USG bioderek powinno być wykonane do 6 tygodnia życia dziecka, a w razie obecności czynników ryzyka jak najwcześniej. Pamiętajmy, że im wcześniej wykryta wada stawu biodrowego u dziecka, tym krótszy czas leczenia i większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. W zależności od wyniku badania o ewentualnej konieczności i terminach wykonania kolejnych USG bioderek zdecyduje lekarz.

Gdzie je przeprowadzić?

Wiele gabinetów lekarskich posiada aparaturę ultrasonograficzną, ale nie we wszystkich wykonuje się badanie USG bioderek. Powinniśmy się koncentrować na placówkach, w których są specjaliści od wykrywania wad rozwojowych i wrodzonych stawów biodrowych u noworodków. Jeśli szukamy specjalisty w Kartuzach, to USG bioderek wykonuje ortopeda w Centrum Medycznym MedicaPark. Wysokiej klasy aparatura ultrasonograficzna i doświadczony lekarz podchodzący z empatią do maluszka umożliwią sprawne i profesjonalne przeprowadzenia badania.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE