Kiedy warto skorzystać z usług psychoterapeuty?

Kiedy warto skorzystać z usług psychoterapeuty?

Zastanawiasz się nad podjęciem psychoterapii? Nie wiesz, czy twoje problemy są na tyle poważne, by iść z nimi do psychologa? A może myślisz, że wizyta u specjalisty to pierwszy krok po równi pochyłej, na której końcu czekać cię będzie pokój bez klamek? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziała/eś twierdząco, koniecznie przeczytaj ten tekst.

Psychoterapia jest dla wszystkich

Wydawałoby się, że psychoterapia to metoda leczenia zarezerwowana wyłącznie dla osób mających zaburzenia psychiczne – tak przynajmniej postrzega się ją w Polsce. Pójście do psychoterapeuty jest dla wielu osób równoznaczne z przyznaniem się do choroby. Korzystanie z usług tego rodzaju nie cieszy się w Europie Środkowo-Wschodniej taką popularnością jak na Zachodzie, gdzie do specjalisty chodzi się z byle drobnostką.

Traktowanie usług psychoterapeutycznych jako ostatniej deski ratunku, zwlekanie z podjęciem terapii, mimo nawarstwiających się trudności – najczęściej tylko pogłębia istniejące problemy.
Z profesjonalnej pomocy psychologicznej korzystają nie tylko osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, ale również takie, które zmagają się z niskim poczuciem własnej wartości, niepewnością siebie, nadmierną nieśmiałością czy trudnościami w nawiązywaniu relacji interpersonalnych.

E tam, psycholog i tak mi nie pomoże…

Wiele osób borykających się z rozmaitymi problemami, które mogłyby zostać rozwiązane dzięki pomocy terapeuty, uważa, że rozmowy ze specjalistą i tak nic nie dadzą, a tylko uszczuplą domowy budżet. To bardzo częste myślenie.
Przyczyn tego sceptycyzmu można upatrywać w obawach przed ujawnieniem swoich intymnych myśli obcemu człowiekowi, niefortunnych doświadczeniach z poprzednim terapeutą, bagatelizowaniu swoich problemów, niewierze w możliwość poprawy sytuacji.

Psychoterapia, jeśli ma być skuteczna, obfituje w trudne chwile, stanowi wyzwanie, ponieważ nierzadko wymaga od pacjenta porzucenia strefy komfortu. Są to koszty, które nie każdy potrzebujący pomocy jest w stanie zaakceptować. Niemniej jednak psychoterapia stanowi często jedyną realną szansę na przezwyciężenie życiowych trudności, z którymi ktoś bezustannie się zmaga.

Kiedy warto rozważyć podjęcie terapii?

Na pewno warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy psychoterapeuty w przypadku wszelkich zaburzeń psychicznych:

  • depresji,
  • zaburzeń lękowych (np. zespołu lęku uogólnionego, irracjonalnych napadów paniki, różnego rodzaju fobii),
  • zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (nerwicy natręctw),
  • zaburzeń odżywiania (anoreksji i bulimii),
  • zaburzeń osobowości.

Psychoterapia stanowi niekiedy podstawę leczenia, ale może być też uzupełnieniem farmakoterapii. Z tą pierwszą opcją mamy najczęściej do czynienia w przypadku zaburzeń osobowości, zaburzeń ze spektrum autyzmu czy zaburzeń hiperkinetycznych (ADHD).

Pomoc psychoterapeutyczna może się również przydać osobom niezaburzonym, które doświadczają rozmaitych problemów natury psychicznej, np. trudności w podejmowaniu decyzji, frustracji wynikającej z niepowodzeń życiowych, nadmiernej impulsywności czy uporczywego wikłania się w toksyczne relacje.

Psychoterapia to dobry sposób na rozwiązanie trudnych problemów, których nie jesteśmy w stanie zażegnać samodzielnie. W ciągu kilkunastu dekad swojego istnienia psychologia zdążyła wypracować wiele skutecznych metod radzenia sobie z określonymi rodzajami trudności, a rozmów z terapeutą nie da się zastąpić rozmowami z przyjacielem, który nie ma odpowiedniego wykształcenia. Dlatego w przypadku takich czy innych kłopotów zawsze warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *