Fizjoterapeuci pełnią ważną rolę w życiu zarówno sportowców, jak i osób starszych czy osób po urazach i wypadkach. Tak naprawdę jednak do gabinetu fizjoterapii może zapukać każdy, kto dostrzega u siebie jakikolwiek problem związany z narządem ruchu. Może to być nawet zwykły ból pleców.
Fizjoterapeuta – komu może pomóc?
Do gabinetów fizjoterapii trafiają w pierwszym rzędzie osoby z urazami narządu ruchu, pacjenci po wypadkach czy seniorzy, którzy z biegiem lat mają coraz większe problemy z poruszaniem się.
Znaczną część pacjentów stanowią jednak osoby bez poważnych urazów na koncie czy kariery sportowej, obfitującej w kontuzje.
Wielu młodych ludzi potrzebuje dziś wsparcia tego typu specjalisty – do poważnych i dokuczliwych problemów narządu ruchu przyczynia się bowiem m.in. wielogodzinna praca przy biurku.
Niemały wpływ na pewne negatywne procesy zachodzące w układzie ruchu mają nieskorygowane wady postawy. De facto każdy, nawet niewielki, ale powtarzający się ból czy dyskomfort dotykający narząd ruchu, jest dobrą podstawą ku temu, aby odwiedzić fizjoterapeutę. Odpowiednio wczesna interwencja i wychwycenie przyczyny bólu może zahamować postęp dalszych zwyrodnień.
Fizjoterapią powinny zainteresować się także osoby cierpiące na konkretne choroby, w których może ona przynieść widoczną poprawę funkcjonowania. Do takich zaliczymy zapalenie i zwyrodnienie stawów, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, astmę, mukowiscydozę czy też przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Również pacjenci po zawale serca i udarze znajdą skuteczną pomoc w powrocie do sprawności właśnie u fizjoterapeuty.
Czy fizjoterapia ma działanie przeciwbólowe?
Zdarza się, że na co dzień towarzyszy nam ból, ale do końca nie wiemy, co jest jego źródłem. Fizjoterapeuta ma za zadanie odnaleźć je i zdiagnozować, a robiąc to bazuje na szczegółowym wywiadzie z pacjentem, testach funkcjonalnych, obserwacji i palpacji. Oprócz wytłumaczenia, dlaczego odczuwamy ból i skąd dokładnie się bierze, fizjoterapeuta pokaże nam ćwiczenia i zaprezentuje pozycje ułożeniowe ciała, z jakich powinniśmy korzystać, aby zminimalizować dolegliwości czy ulepszyć własną mobilność.
Dzięki temu pokonamy aktualnie towarzyszący nam ból, ale też powstrzymamy postęp degradacji i deformacji w obrębie kończyn czy kręgosłupa. W repertuarze działań i narzędzi fizjoterapeuty są nie tylko ćwiczenia i gimnastyka, ale też terapia ciepłem i zimnem, polem magnetycznym, ultrasonoterapia i laseroterapia, elektroterapia i terapia ultradźwiękami, masaż terapeutyczny, kąpiel lecznicza czy stabilizacja stawów i mięśni taśmami kinesio.
Każda z tych metod cechuje się wysoką efektywnością w likwidacji bólu. Już pojedynczy masaż terapeutyczny może przynieść ogromną ulgę chociażby w bólu pleców, który towarzyszy na co dzień wielu z nas.
Fizjoterapeuta – nieoceniona pomoc dla rodziców
Fizjoterapeuta dziecięcy może wesprzeć rodziców wraz z dziećmi na każdym etapie rozwoju. Często trafiają do niego opiekunowie maluchów, którzy dostrzegają problemy takie, jak wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe, powracające kolki, prężenie się dziecka, trwające zbyt długo zaciskanie piąstek czy nerwowość dziecka przy ubieraniu się. Już kilka sesji z fizjoterapeutą niejednokrotnie pomaga wybrnąć z tego typu trudności i usprawnia dalszy, prawidłowy rozwój niemowlaka.
Jak długo trwa fizjoterapia?
Pojedyncza wizyta u fizjoterapeuty trwa zwykle 30 lub 60 minut. Jak nietrudno się domyślić, nie jest to czas wystarczający, aby raz na zawsze poradzić sobie z dręczącymi nas dolegliwościami, dlatego fizjoterapia to proces ciągły i musi odbywać się systematycznie. Oprócz wizyt w gabinecie, pacjenci fizjoterapeutyczni mogą także w domach wykonywać zalecone im, bezpieczne ćwiczenia, usprawniające narząd ruchu.
Lekarz prowadzący pacjenta może skierować go do gabinetu fizjoterapeuty i zalecić konkretne zabiegi z uwagi na zdiagnozowane urazy czy zwyrodnienia. Wówczas fizjoterapia jest całkowicie lub częściowo refundowana. Jeśli zaś w gabinecie pojawiamy się z własnej inicjatywy, za wizyty musimy zapłacić.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *