Kawa Pięciu Przemian

Kawa Pięciu Przemian

Kawa Pięciu Przemian, zwana też kawą Pięciu Smaków lub Elementów, to napój, który, według chińskiej medycyny naturalnej, ma realny wpływ na nasze zdrowie i prowadzi do odzyskania i utrzymania równowagi w organizmie. Taki efekt ma zresztą przynosić także każda potrawa przyrządzona zgodnie z zasadami Pięciu Przemian. Aby było to możliwe, musi ona zawierać wszystkie pięć elementów (przemian), a tym samym smaków: ziemię – smak słodki, ogień – smak gorzki, wodę – smak słony, metal – smak ostry oraz drzewo – smak kwaśny. Każda Przemiana to określone produkty, które w odpowiednich proporcjach łączy się i spożywa. Jednak bardziej niż sam skład, liczy się tu kolejność dodawania poszczególnych składników – każdy z nich spełnia określoną funkcję, a na końcu dodajemy ten, na którego działaniu najbardziej nam zależy.

Kawa Pięciu Przemian – jak ją przygototwać?

Kawę według Pięciu Przemian przygotujemy z następujących elementów:

  • Gorąca woda (smak gorzki – Przemiana Ognia)
  • Kawa mielona (smak gorzki – Przemiana Ognia)
  • Cytryna (smak kwaśny – Przemiana Drzewa)
  • Cynamon (smak słodki – Przemiana Ziemi)
  • Imbir, goździki, kardamon (smak ostry – Przemiana Metalu)
  • Sól (smak słony – Przemiana Wody)
  • Miód (smak słodki – Przemiana Ziemi)

Kawę tę pije się zazwyczaj w celu rozgrzania ciała, jednak równie dobrze możemy postawić na jej pobudzające właściwości.

Oto jeden ze sposobów jej przygotowania:

Około 600 ml wody (na dwie filiżanki) gotujemy w garnku. Gdy woda już się zagotuje, pozostawiamy ją w stanie lekkiego wrzenia i dodajemy najpierw łyżeczkę cynamonu. Po chwili uzupełniamy gotujący się napój łyżką imbiru (mielonego lub startego), goździkami (4 sztuki) oraz ziarnem kardamonu. Kolejnym składnikiem jest sól – wsypujemy maleńką szczyptę i gotujemy dalej. Po niedługim czasie dodajemy kroplę cytryny. Na końcu wsypujemy kawę w dowolnej ilości.

Między dodawaniem kolejnych elementów należy odczekać około 1-2 minut. A zatem niech woda gotuje się najpierw przez 2 minuty. Po tym czasie wsypujemy do niej cynamon i znów chwilę czekamy. Takie same przerwy róbmy przy każdym składniku. Zaś po wsypaniu kawy gotujmy całość jeszcze przez 5 minut. Przed zalaniem dodajmy do filiżanek po łyżeczce miodu. Wyjątkowe właściwości i niesamowity smak przygotowanego napoju, mogą przekonać nawet przeciwników kawy. Smakuje ona inaczej niż typowa mała czarna, a przy tym nie powoduje dolegliwości żołądkowych.

Jaką rolę pełnią poszczególne smaki, elementy?

Smak słodki, w przypadku naszej kawy miód oraz imbir, ma wzbudzać w nas życiodajną energię, usprawniać metabolizm i pracę układu krążenia, a także pozytywnie wpływać na żołądek. Smak słony również zapewnia energię, a ponadto wspomaga pracę nerek oraz pęcherza moczowego. W nadmiarze szkodzi jednak, więc dodajemy go tylko odrobinę. Smak ostry, u nas w postaci goździków, imbiru i kardamonu, rozluźnia i odpręża, ale jednocześnie stymuluje przemianę materii, usprawnia pracę jelita grubego i wyzwala siły witalne. Smak kwaśny wpływa dobroczynnie na pracę wątroby i pęcherza moczowego, pod warunkiem, że dodajemy go w niewielkiej ilości. Wreszcie, smak gorzki wycisza, uspokaja i ma działanie przeciwzapalne.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE