Jak radzić sobie z katarem u dziecka?

Jak radzić sobie z katarem u dziecka?

Katar u dziecka jest zakażeniem górnych dróg oddechowych. Ze względu na czynnik wywołujący katar wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje: wirusowy, bakteryjny i alergiczny. Każdy z wymienionych jest nie tylko męczący, ale dodatkowo może prowadzić do poważnych powikłań [1]. Jak odróżnić katar wirusowy od bakteryjnego czy alergicznego, celem włączenia skutecznego leczenia? Jak szybko wyleczyć katar u dziecka? Odpowiadamy!

Przyczyny powstawania kataru u dzieci

Różne są przyczyny powstawania kataru u dzieci. Najczęściej jest objawem ostrego zapalenia błon śluzowych, wywołanego przez wirusy z ponad 230 typów takich jak rhinowirusy, koronawirusy czy adenowirusy. Katar u dziecka może być także następstwem zakażenia bakteryjnego, chociaż warto podkreślić, że ten rodzaj infekcji występuje dużo rzadziej niż wirusowa. Trzecią i ostatnią przyczyną powstawania kataru u dzieci jest alergia[1].

Ile trwa katar u dziecka? Stan zapalny błon śluzowych nosa, który wywołuje katar, zazwyczaj utrzymuje się ok. 5-7 dni[1].

Katar u dzieci – charakterystyka

Aby móc wdrożyć skuteczne leczenie kataru, trzeba wiedzieć, z jakim rodzajem mamy do czynienia.Wodnisty katar u dziecka jest charakterystyczny dla infekcji wirusowej, natomiast śluzowo-ropny, gęsty katar u dziecka występuje przy zakażeniu bakteryjnym[1].

Pozostałe objawy choroby są podobne: zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku występują objawy takie jak zatkany nos, obrzęk małżowin nosowych czy drapanie w gardle. Obu rodzajom kataru może towarzyszyć kaszel, gorączka, ból głowy oraz uczucie ogólnego rozbicia[1].

Przy katarze alergicznym, który wywoływany jest przez alergeny, na ogół wziewne, powodujące reakcję zapalną w błonie śluzowej, oprócz uczucia zatkanego nosa, wodnistego wycieku, występują także inne uporczywe objawy jak świąd nosa, kichanie i łzawienie oczu[1].

Katar u dziecka – sprawdzone sposoby

Domowe sposoby na katar u dziecka to przede wszystkim odpoczynek i odpowiednia ilość snu[1]. A co na katar u dziecka najlepiej się sprawdzi? Zalecane są przede wszystkim specjalne preparaty[2]:

  • krople, żele i aerozole do nosa obkurczające naczynia błony śluzowej nosa (ksylometazolina, oksymetazolina) przeznaczone do stosowania miejscowego – poprawiają drożność nosa, ale nie powinno się ich stosować dłużej niż kilka dni, ponieważ mogą uszkadzać śluzówkę;
  • doustne leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa (np. z fenylefryną) – poprawiają drożność nosa, łagodzą objawy kataru i zmniejszają jego nasilenie;
  • roztwory soli fizjologicznej do nosa oraz jałowa woda morska – nawilżają śluzówkę nosa i zmniejszają katar.

Wskazane preparaty są dostępne bez recepty w aptece. Podczas ich stosowania trzeba pamiętać również o dokładnym i prawidłowym oczyszczaniu nosa[1].

Kiedy katar jest groźny i wymaga konsultacji z lekarzem?

Choć katar u dziecka może wydawać się banalnym objawem, to nie powinno się go lekceważyć. Mimo że w większości przypadków ma łagodny przebieg, bywa groźny szczególnie dla noworodków i dzieci do 2. roku życia. Mogą towarzyszyć mu objawy takie jak utrudnione oddychanie, połykanie czy ssanie. Dodatkowo łatwo przenosi się przez trąbkę słuchową, wywołując stany zapalne uszu, które mogą prowadzić nawet do niedosłuchu[1].

Przewlekły katar u dziecka może wywołać zapalenie zatok przynosowych, uszu lub prowadzić do poważniejszych powikłań, np. zapalenia oskrzeli i płuc. Zakażenie wirusowe z czasem może przekształcić się w zakażenie bakteryjne. By nie doszło do tych powikłań, konieczne jest leczenie[1].

Katar u dziecka z powodzeniem można leczyć domowymi sposobami. Jeśli jednak leczenie nie przynosi efektów, katar się nasila, a stan zdrowia dziecka pogarsza i zaczynają pojawiać się inne objawy choroby, zaleca się odbycie wizyty lekarskiej.

Bibliografia:

  1. Szamborski R., Katar – etiologia i skuteczne leczenie, FP, Tom 65 · nr 10 · 2009.
  2. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci, Lek w Polsce, VOL 29 NR 11/12’19 (342/343).

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE