By efekt odpowiadał pokładanym w nim oczekiwaniom, istotne są: kolor, długość, średnica drążka, typ końcówek, sposób mocowania, a także sposób upięcia zasłon czy firan.
Typ mieszkania
Nie ma znaczenia, czy urządzamy nowe mieszkanie, czy tylko odświeżamy wnętrze. Karnisze należą do tych akcesoriów, które są po prostu niezbędne. Klasyczne lub nowoczesne stanowią przysłowiową „kropkę nad i” jeśli chodzi o wykończenie domowego gniazdka. Często niedoceniane, w dużym stopniu decydują o charakterze i atmosferze pomieszczenia.
W zależności od rodzaju karnisza, mieszkanie nabiera przytulnego albo nowoczesnego charakteru. Do wyboru mamy tradycyjne drewniane karnisze, metalowe, patynowane, stylizowane na antyczne. Do każdego z nich można dobrać indywidualne końcówki. Ich wybór jest tak duży, że w połączeniu z drążkiem karnisza można stworzyć niemal niepowtarzalną kompozycję, idealnie dopasowaną do potrzeb estetycznych użytkowników mieszkania.
Karnisze – dekoracyjne wykończenie każdego wnętrza
Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy na oknie mają zawisnąć tylko firanki, czy zasłony i firany. Jeśli okno ma już zasłonę w postaci żaluzji lub rolet, to z powodzeniem można zdecydować się tylko na firankę i wybrać karnisz pojedynczy. Jeśli decydujemy się na komplet, czyli zasłony i firany niezbędny będzie karnisz podwójny – mówi ekspert ze sklepu z karniszami i innymi akcesoriami okiennymi rena.pl.
Średnicę drążków najlepiej dobierać do rodzaju materiału, z którego mają być uszyte dekoracje okienne i sposobu ich upięcia. Delikatne cienkie rurki nie nadają się do ciężkich, bogato marszczonych tkanin. Z kolei drążki o większej średnicy mogą w mniejszych pomieszczeniach prezentować się niekorzystnie zaburzając jego proporcje.
Jak mocować?
Zasłony lub firany powinny całkowicie przykrywać całkowicie okno. Karnisz powinien więc wystawać z każdej strony wnęki okiennej na ok. 15-20 cm. Przy szacowaniu długości karnisza do długości rurek trzeba doliczyć długość końcówek, która może dość znacznie się różnić np.: jeśli wybierzemy proste kulki, albo być różna np. w przypadku prostych kulek, albo kute ozdobne motywy w kształcie gałązki.
Liczbę wsporników dobiera się do długości karnisza. Zaleca się, by na długości 2,20 cm mocować na środku jeszcze jeden dodatkowy wspornik. Dodatkowe wzmocnienia przydadzą się też, gdy zasłony są ciężkie. Wówczas mocowanie na dwa wsporniki może być zbyt słabe. Karnisz będzie się odkształcał, a materiał nieładnie osiadał na podłodze. Odległość wsporników od okna zależy z kolei od szerokości parapetu. Zasłonka lub firanka nie powinna o niego zahaczać.
Ładnie dopasowany karnisz jest prawdziwą ozdobą wnętrza. Ten często pomijany szczegół potrafi w niedrogi sposób odmienić mieszkanie i nadać mu oryginalności. Warto więc poświęcić nieco czasu, by znaleźć sklep, który oferuje duży wybór karniszy i niebanalnych końcówek, tak by z ich pomocą stworzyć prawdziwą ozdobę okien.
Zdjęcie flickr.com (CC BY 2.0)
ARTKUŁ SPONSOROWANY