O ile tylko nie występują żadne medyczne przeciwwskazania, takie jak brak laktacji lub konieczność pozajelitowego odżywiania dziecka umieszczonego w inkubatorze, warto zdecydować się na karmienie noworodka piersią.
Karmienie piersią w pierwszych dniach życia
Zwłaszcza w pierwszych dniach po urodzeniu, kiedy pokarm matki stanowi tzw. siara, bogata w białka oraz przeciwciała wspomagające układ odpornościowy, karmienie piersią ma szczególnie duże znaczenie dla rozwoju malucha. Wraz z przeciwciałami i dobroczynnymi bakteriami kwasu mlekowego dziecko otrzymuje swoistą tarczę ochronną, zapobiegającą infekcjom. W kilka dni po urodzeniu siara zamienia się w tzw. mleko przejściowe, z większą zawartością tłuszczy nienasyconych, witamin oraz minerałów, a około 2. tygodnia życia dziecka mleko jest już w pełni dojrzałe. Karmienie piersią może odbywać się nawet do ukończenia przez dziecko 2. roku życia, ale już ok. 6. miesiąca warto zacząć stopniowo włączać do diety malucha inne produkty.
Wsparcie mikroflory jelitowej dzieci, które nie mogą być karmione piersią
Dzieci karmione piersią otrzymują wraz z mlekiem matki dobroczynne kultury bakterii, które pomagają w wytworzeniu się prawidłowej mikroflory w układzie pokarmowym malucha. Dzieci, które są karmione butelką, są o wiele bardziej narażone infekcje oraz choroby o podłożu autoimmunologicznym, takie jak atopowe zapalenie skóry, astma czy martwicze zapalenie jelit. Warto podawać im preparaty probiotyczne, takie jak FFbaby, które zawierają polskie kultury bakterii kwasu mlekowego z rodziny Bifidobacterium breve PB04 oraz Lactobacillus rhamnosus KL53A, dominujące w mikroflorze jelitowej dzieci karmionych piersią. FFbaby należy podawać od pierwszych dni życia przez okres minimum 6 tygodni, ponieważ jest to czas niezbędny do tego, aby w układzie pokarmowym dziecka wytworzyła się prawidłowa mikroflora bakteryjna, chroniąca przed infekcjami i chorobami o podłożu autoimmunologicznym. Uzupełnieni diety probiotykiem pomaga zniwelować ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych, a także zminimalizować ryzyko pojawienia się alergii i nietolerancji pokarmowych w późniejszych latach życia dziecka.
A R T Y K U Ł S P O N S O R O W A N Y